pTOLT vektörünün modifikasyonu ve UnaG floresans proteininin Escherichia coli de üretilmesi
Modification of pTOLT vector and production of UnaG fluorescent protein in E.coli
- Tez No: 436405
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Japon tatlı su yılan balığı (Anguilla japonica) türünün kas lifleri omurgalıda tanımlanan ilk floresan proteinini (UnaG) bulundurmaktadır. Floresan proteinleri kendi kendilerine ışık üretmezler fakat aydınlatıldıklarında parlaklık gösterirler. UnaG şaşırtıcı bir şekilde konjuge olmayan bilirubine yüksek afinite ve spesifik bir şekilde bağlanarak floresan özellik göstermektedir. Bu çalışmada UnaG floresan protein geni pTOLT vektörüne klonlanlanmış ve küçük ölçekte protein üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sistemle pTOLT vektörü icersindeki TolAIII geninde bulunan iki adet sistein farklı amino asitlere çevrilerek bu vektörün fonksiyonelliği artırılmıştır. pTOLT vektör sisteminde füzyon kısım olan TolAIII proteinininde bulunan iki adet sistein aminoasiti“QuikChange”Site Directed Mutagenesis yoluyla değiştirilmiştir. Bu çalışma ile ülkemizde UnaG floresan proteininin rekombinant DNA teknolojisiyle çok miktarda ve düşük maliyetli bir şekilde üretilmesi ve moleküler çalışmalarda kullanımının sağlanılması hedeflenmiştir. Ayrıca ülkemizde bu alanlarda yapılan çalışmaların eksikliğinin giderilmesi ve bu tarz çalışmaların yapılabileceğinin gösterilmesi de amaçlanmıştır. Böylelikle ülkemizde geleceğin teknolojisi olan bu alanda çalışmaların giderek artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Japanese freshwater eel (Anguilla japonica)'s muscle fibres produce the first fluorescent protein (UnaG) identified in a vertebrate. Fluorescent proteins do not produce light themselves, but glow when illuminated. Surprisingly, UnaG protein becomes fluorescent via noncovalent, high-affinity, high-specificity binding to unconjugated bilirubin. In this study UnaG fluorescent protein gene cloned to pTOLT vector it was followed protein production were performed on a small scale. The functionality of this vector increased by two cysteine which in the TolAII gene within the pTOLT vector converted to different amino acid. For this operation“QuikChange”Site Directed Mutagenesis method is used. With this work we will try to produce a fluorescent protein by recombinant DNA technology in our country, large and low cost UnaG fluorescent protein will be used in molecular study. To correct the deficiency studies in this field in our country and it is aimed at showing this kind of work can be done. Thus, biotechnology field which technology of future and several studies carried about in this area will gradually increase.