Egzersiz türlerinin ergenlik dönemindeki bireylerin bilişsel işlevleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of exercise types on cognitive functions of individuals in adolescence
  1. Tez No: 815598
  2. Yazar: BÜŞRA ERDEM YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma; ergenlik dönemindeki bireylerin, farklı egzersiz türlerinin bilişsel işlevler üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, egzersiz yapmanın bilişsel işlevler üzerindeki etkisini incelemek ve en etkili egzersiz türünü belirlemektir. Konya Karatay İlçesi'nde bulunan Çatalhüyük Anadolu Lisesi'nde okuyan 100 öğrenci üzerinde gerçekleştirilen bir çalışma, egzersizin bilişsel işlevler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma 12 hafta boyunca gerçekleştirilmiş olup; haftada 2 gün, günde 1 saat olmak üzere öğrencilere kuvvet, sürat, koordinasyon ve dayanıklılık geliştirmeye yönelik egzersizler yaptırılmıştır. Kontrol grubu olarak da bir grup belirlenmiştir. Egzersize başlamadan önce ve 12 haftanın sonunda d2 dikkat testi yapılmıştır. On iki hafta süre ile uygulanan egzersiz programı ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında; egzersiz yapmanın psikomotor hız ve seçici dikkat arasındaki dengeyi arttırdığı, motivasyon ve psikomotor hızdaki istikrarı arttırdığı, psikomotor hızını, öğrencinin öğrendiğini harekete geçirme hızını, bilgiyi organize edip sunma hızını, dikkat vermenin normal dağılım ölçüsünü, işlem hızını, tamamlanan iş miktarını, motivasyonu arttırdığı görülmüştür. Elde edilen veriler, egzersiz yapan grupların bilişsel işlevlerindeki değişiklikleri analiz etmek için kullanılmıştır. Bulgular, egzersiz yapmanın bilişsel işlevler üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, ergenlik dönemindeki gençlerin bilişsel sağlığını desteklemek amacıyla egzersizin rolünü anlamamıza yardımcı olabilir. Egzersizin bilişsel işlevler üzerindeki etkilerinin daha fazla incelenmesi, gençlerin bilişsel gelişimini desteklemek için uygulanacak stratejilerin oluşturulmasında rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of different exercise types on cognitive functions in individuals during adolescence. The main objective of the study is to examine the impact of exercise on cognitive functions and determine the most effective exercise type. A study was conducted on 100 students from Çatalhüyük High School in Karatay, Konya, to examine the effects of exercise on cognitive functions. The study was conducted over a period of 12 weeks, with exercise sessions held 2 days a week for 1 hour each day, focusing on strength, speed, coordination, and endurance development. A control group was also established. Before and after starting the exercise program, the d2 attention test was administered. When the pre-test and post-test values of the 12-week exercise program were compared, it was observed that exercise improved the balance between psychomotor speed and selective attention, increased motivation and stability in psychomotor speed, improved the ability to initiate action, organize and present information, attentional distribution, processing speed, completed task quantity, and motivation. The obtained data were analyzed to examine the changes in cognitive functions in the group that performed the exercise. The findings demonstrated that exercise had a significant impact on cognitive functions. The results of this study may contribute to our understanding of the role of exercise in supporting the cognitive health of adolescents. Further investigation of the effects of exercise on cognitive functions can guide the development of strategies to support the cognitive development of young individuals.