Kolonun prekanseröz lezyonları ve adenokarsinomlarında suprabasinekspresyonunun araştırılması
Investigation of suprabasin expression in precancerous lesions and adenocarcinomas of the colon
  1. Tez No: 815608
  2. Yazar: İZZET YAĞIZ İNALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kolorektal kanserler, en sık görülen üçüncü kanser türü olup kansere bağlı ölümlerde ise 2. sırada yer almaktadırlar. Yaşam tarzı değişiklikleri nedeniyle insidansı artmaktadır. Yaklaşık %90'ı adenokarsinomlardan oluşmaktadır. Kolon adenokarsinomlarının çoğunluğu adenomlardan köken alırken daha küçük bir kısmı serrated yolaktan gelişmektedir. Adenomlar, en sık görülen neoplastik poliplerdir. Hiperplastik polipler ise en sık görülen serrated lezyondur. Suprabasin, epidermisin suprabazalindeki keratinositlerde ekspresyonu tanımlanan bir gen olup son yıllarda tümör invazyonu, progresyonu, metastazında işlevinin olduğu ve birçok kanserde yukarı regülasyon gösteren bir protoonkogen olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda kolon adenokarsinomları ve prekanseröz lezyonlarının Suprabasin ekspresyon düzeylerindeki farklılıkları ortaya koymayı amaçladık. Çalışmaya, hastanemiz arşivinden seçilen 45 kolon adenokarsinomu (15 iyi diferansiye, 15 orta derecede diferansiye, 15 az diferansiye), 45 adenom (15 tübüler adenom, 15 tübülovillöz adenom, 15 villöz adenom), 15 hiperplastik polip ve 15 normal kolon mukozası örneği alındı. Kesitlere immünohistokimyasal olarak Suprabasin uygulanarak gruplar arasındaki immünreaktivite farklılıkları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the third most common type of cancer, and they are the second most common cause of cancer-related deaths. Its incidence is increasing due to lifestyle changes. About 90% of them are adenocarcinomas. The majority of colon adenocarcinomas originate from adenomas, while a smaller proportion develop from the serrated pathway. Adenomas are the most common neoplastic polyps. Hyperplastic polyps are the most common serrated lesion. Suprabasin is a gene whose expression has been identified in keratinocytes in the suprabasal layer of the epidermis, and it has been shown to be a proto-oncogene that has a function in tumor invasion, progression, metastasis and is upregulated in many cancers in recent years. In our study, we aimed to reveal the differences in Suprabasin expression levels in colon adenocarcinomas and precancerous lesions. The study included 45 colon adenocarcinomas (15 well-differentiated, 15 moderately differentiated, 15 poorly differentiated), 45 adenomas (15 tubular adenomas, 15 tubulovillous adenomas, 15 villous adenomas), 15 hyperplastic polyps and 15 normal colonic mucosa samples selected from the archives of our hospital. The immunoreactivity differences between the groups were investigated by applying Suprabasin to the sections immunohistochemically.