Farklı beceri seviyesindeki havalı tabanca atıcılarının baskı altında ve kontrol durumunda sergiledikleri göz takip stratejileri ve fizyolojik patern
Eye tracking stratgies and physiological pattern of air pistol shooters with different skill levels under pressure and control
- Tez No: 815609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞİMŞEK, DOÇ. DR. SEÇKİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Atıcılık, bakış davranışının ön planda olduğu, fizyolojik, psikolojik ve teknik bileşenlerden etkilenen, ince motor beceriyi gerektiren statik bir spordur. Mevcut çalışmada farklı beceri seviyesindeki havalı tabanca atıcılarının baskı ve kontrol durumlarında gerçekleştirdikleri atışlar sırasında cilt iletkenlikleri (Cİ), kalp atım hızları KAH) ve göz takip stratejilerinin nasıl değiştiğini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 32 havalı tabanca atıcısı (n=9 Elit, n=11 orta, n=12 acemi) gönüllü olarak katılmışlardır. Dingin göz (DG) süresi, pupil çapı, Cİ ve KAH: (i) kontrol durumu (10 atış) ve baskı durumu (10 atış); (ii), 8 puan ve altı, 9 puan ve 10 puanlık atışlar ve tüm atışlar; (iii) dört faz (bazal, hazırlık, nişan alma ve dinlenme) açısından değerlendirilmiştir. Gruplar arasında skorlar, KAH ve DG süresi açısından anlamlı farklılık olduğu (p.05).
Özet (Çeviri)
Shooting is a static sport in which gaze behavior is at the forefront, affected by physiological, psychological and technical components, and requires fine motor skills. The main objectives of this study were to investigate how skin conductance (SC), heart rate (HR) and eye tracking strategies changed during shooting of air pistol shooters under pressure and control situations. 32 air pistol shooters (n=9 elite, n=11 intermediate, n=12 novice) voluntarily participated in the study. Quiet eye (QE) duration, pupil diameter, SC and HR evaluated in terms of: (i) control (10 shots) and pressure situation (10 shots); (ii) 8-score and less, 9-score and 10-score shots and total shots; (iii) four phases (basal, preparation, aiming and resting). There was a significant difference between the groups in scores, HR and QE duration (p.05).