Güvenlikleştirme perspektifinden Fransa'da iktidarın göç politikaları
Migration policies of the government in France from the securitization perspective
- Tez No: 815607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kopenhag Ekolü temsilcileri söylemi esas alan güvenlikleştirme yaklaşımını sosyal bilimler literatürüne kazandırmışlardır. Güvenlikleştirme sıklıkla; göç politikaları, terör, sınır güvenliği, toplumsal ve ekonomik güvenlik söylemleriyle birlikte tartışılmaya başlanmıştır. Avrupa gibi Fransa'da da göçün giderek daha fazla güvenlikleştirmeyle ilişkilendirilmesinin merkez partilerin göçmen politikalarını yeniden şekillendirdiği değerlendirilmektedir. Tez, Fransa'da iktidarın göçe ilişkin güvenlikleştirme söylem ve politikalarına odaklanmaktadır. Fransa göç politikalarına, mülteci krizi ve terör saldırıları sonrası güvenlikleştirme bağlamında yaklaşmanın; aşırı sağın ve göçmen karşıtlığının yükselişi konularında açıklayıcı olacağı düşünülmektedir. Tezde, güvenlikleştirmenin Fransa'da göç politikalarını entegrasyon bağlamında nasıl etkilediği, göçü güvenlikleştirmenin hangi boyutlarının kullanıldığı sorularına yanıt bulmak hedeflenmektedir. Macron'un özellikle ikinci döneminde güvenlikleştirme öne çıkmaktadır. Fransız toplumsal yapısını yeterli temsiliyetle kapsadığı düşünülen üç gazetenin seçim sürecindeki haberleri, lider beyanları ve köşe yazıları eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. İlk bulgu, Macron'un güvenlikleştirmeyi siyasi, askeri, toplumsal ve hatta ekolojik alana doğru genişletmesidir. Bununla birlikte ekonomik sorunlar yükselirken aşırı sağ, geçmişteki neoliberal söylemlerini değiştirerek ekonomik korumacı bir söylemi öne çıkarmakta, tepki oylarını hedeflemekte ve kültürel güvenlikleştirmeyi kullanmaktadır. Sağın temsilcileri, kontrolsüz göç akışı sonucu Fransa'da toplumsal güvensizlik olduğu iddialarını savunurken sıklıkla sayı oyunu, yineleme ve kurbanlaştırmaya dayanan söylem yapıları kullanmaktadır. Macron ise güvensizlik olmadığını savunmakla beraber Fransa'yı belirsiz, muğlak bir tehdide karşı savunur gözükmektedir. Her iki taraf da olumlu“Biz”ve olumsuz“Onlar”söylem yapısını kullanılmaktadır. Siyasi sonuç olarak, Macron'un Fransa nüfuzuna katkısı olacak göçmenleri hedeflediği ve Fransa'nın geleneksel göçmen politikasını devam ettirdiği, aşırı sağın ise göçmenlere yönelik fiziki, kültürel ve ekonomik dışlamayı hedeflediği değerlendirilmektedir. Süreçte, gazetelerin lider söylemlerini yeniden ürettiği görülmektedir. Güvenlikleştirmenin, farklı biçimleriyle Fransız siyasetinin ana akım stratejilerinden biri haline geldiği ve daha çok göçmen politikaları üzerinden biçimlendiği, güvenlikdışılaştırma yaklaşımının yalnızca sol siyasette etkili olduğu fakat hegemonik konumda bulunmadığı değerlendirilmektedir. İki farklı Fransa algısını temsil eden kutuplaşmanın arttığı görülmektedir. Güvenlikleştirmenin, kimliği,“Biz”ve“Onlar”ı kurma biçimini belirlediği ve kullanılan söylem yapılarının bu güvenlikleştirme stratejilerin somut yansımaları oldukları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Representatives of the Copenhagen School brought the discourse-based securitization approach to the social science literature. Securitization has often begun to be discussed together with migration policies, terrorism, border security, social and economic security discourses. It is considered that the increasing link between immigration and securitization in France, like other European countries, is reforming the immigration policies of centrist parties. The thesis focuses on the immigration related securitization discourse and policies of the government in France. Approaching French immigration policies in the context of securitization after the refugee crisis and terrorist attacks; it is thought to be explanatory on the rise of the far right and anti-immigration. In the thesis, it is aimed to find answers to the questions of how securitization affects immigration policies in France in the context of integration, and which dimensions of securitization of migration are used. Securitization comes to fore especially in Macron's second term. The news, leader statements and columns in the election process of the three newspapers, which are thought to cover the French social structure with sufficient representation, were analyzed with the method of critical discourse analysis. The first finding is that Macron extends securitization into the political, military, social, and even ecological realm. However, while economic problems are rising, the far right has changed its neoliberal discourses in the past, putting forward an economic protectionist discourse, targeting reaction votes and using cultural securitization discourse. Representatives of the right use discourse structures based on number games, repetition and victimization while defending claims that there is social insecurity in France as a result of the uncontrolled migration flow. Macron, on the other hand, argues that there is no insecurity, but seems to defend France against an ambiguous threat. Both sides use a positive“We”and a negative“They”discourse structure. As a political consequence, it is evaluated that Macron wellcomes immigrants who will contribute to the influence of France and wants to continue the traditional immigration policy of France, while the extreme right aims at physical, cultural and economic exclusion of immigrants. In the process, it is seen that the newspapers reproduce the leaders' discourses. It is assessed that securitization has become one of the mainstream strategies of French politics with its different forms and is mostly shaped by migration policies. It is seen that the polarization, which represents two different perceptions of France, has increased. It has been evaluated that securitization determines the identity, the way of establishing“We”and“They”and the discourse structures used are concrete reflections of these strategies.