Kendiliğinden yerleşen harçlarda donma- çözünme etkisi
Freeze thaw effect on self setting mortars
  1. Tez No: 815612
  2. Yazar: RUMEYSA GÜRGÖZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, endüstriyel atıklar olarak değerlendirilen silis dumanı ve mermer tozu kullanımının yanı sıra Portland çimentosuna nazaran daha az CO2 salgılayan kalsiyum alüminat çimentosu kullanarak çevre dostu KYB üretilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda üretilen harç numuneler üç farklı donma çözünme çevrimine maruz bırakılmıştır. Mermer tozunun kullanılan farklı çimento türleri ile etkileşiminin KYB'ye donma çözünme direnci bakımından etkisini gözlemlemek amacıyla çevrimlerin öncesi ve sonrasında numunelerin basınç, eğilme ve kılcallık değerleri ölçülmüştür. Yöntem: Mermer tozu %5, %10, %15 oranlarında ve silis dumanı %10 oranında sabit tutularak kendiliğinden yerleşen harç üretimi gerçekleştirilmiştir. Numuneler 30, 60, 90 olmak üzere 3 farklı donma çözünme çevrimine maruz bırakıldıktan sonra basınç ve eğilme dayanımları test edilmiş ve kılcallık değerleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışma kapsamında kullanılan çimento türlerinin tümünde optimum atık mermer tozu oranının %10 olduğu saptanmıştır. Kalsiyum alüminatlı karışımların fiziksel özellikleri donma çözünmeye maruz bırakılmadan önce diğer çimento türlerine kıyasla daha yüksek olmuştur. Bununla beraber donma-çözünme döngülerinin artışına bağlı olarak daha fazla dayanım kayıpları görülmüştür. Sonuç: Harç numunelerin kılcal su emme oranları, basınç dayanımları ve eğilme dayanımları incelendiğinde; tüm çimento türleri için optimum oranda mermer tozu kullanılarak çevre dostu KYB üretiminin mümkün olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, it is aimed to produce environmentally friendly SCC by using calcium aluminate cement, which emits less CO2 than Portland cement, in addition to the use of silica fume and marble dust, which are considered as industrial wastes. Mortar samples produced for this purpose were exposed to three different freeze-thaw cycles. The pressure, bending and capillarity values of the samples were measured before and after the cycles in order to observe the effect of the interaction of the marble powder with the different cement types used on the SCC in terms of freeze-thaw resistance. Method: Self-compacting mortar was produced by keeping the marble dust at 5%, 10%, 15% and silica fume at 10%. After the samples were exposed to 3 different freeze-thaw cycles as 30, 60, 90, compressive and bending strengths were tested and capillarity values were measured. Findings: It was determined that the optimum waste marble dust ratio was 10% in all cement types used in the study. The physical properties of mixtures with calcium aluminate were higher than other cement types before exposure to freeze-thaw. However, more strength losses were observed due to the increase in freeze-thaw cycles. Conclusions: When the capillary water absorption rates, compressive strengths and bending strengths of the mortar samples were examined; It is thought that it is possible to produce environmentally friendly KYB by using the optimum ratio of marble dust for all cement types.