Polikistik over sendromlu kadınlarda yaşam kalitesi, beden şekli ve depresyonun diyetin sağlıklı yeme, karbonhidrat kalitesi ve diyet inflamatuar indeksi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between quality of life, body shape, and depression in women with polycystic ovary syndrome with healthy eating, carbohydrate quality, and dietary inflammatory index of diet
  1. Tez No: 815619
  2. Yazar: ESRA IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma PKOS'lu kadınların yaşam kalitesi, beden şekli ve depresyon durumunun diyetin sağlıklı yeme, karbonhidrat kalitesi ve diyet inflamatuar indeksi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 19-40 yaş arası 247 gönüllü PKOS hastası katılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, beslenme alışkanlıkları, yaşam kaliteleri (PCOSQ-50), beden şekli hakkındaki düşüncesi (BŞA-34), depresyon durumu (BDÖ) ve diyet kaliteleri (Sağlıklı Yeme İndeksi-2010 (SYİ-2010), Karbonhidrat Kalitesi İndeksi (KKİ), Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ)) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the relationship between the quality of life, body shape and depression status of women with PCOS and diet with healthy eating, carbohydrate quality and dietary inflammatory index. In the study 247 volunteer PCOS patients aged 19-40 years participated. Participants' general knowledge, anthropometric measurements, biochemical findings, nutritional habits, quality of life (PCOSQ-50), thoughts about body shape (BSQ-34), depression status (BDI) and diet quality (Healthy Eating Index-2010 (HEI-2010), Carbohydrate Quality Index (CQI), Diet Inflammatory Index (DII)) were evaluated.