Örgüt kültürünün büyük veri analitiği yetenekleri üzerindeki etkisi
Impact of organizational culture on big data analytics capabilities
  1. Tez No: 815620
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞRI ARTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK IŞILAY ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İşletmeler özellikle son birkaç yıldır, rekabet avantajı sağlamak ve rakiplerinden bir adım öne geçmek için büyük veriye olan ilgilerini artırmışlardır. Gelişen teknoloji ile giderek önem kazanan büyük veri analitiği uygulamalarının, yakın gelecekte pazar dinamiklerini şekillendiren ve işletmelerin karlılık durumunu etkileyen en önemli faktörlerden birisi olması kaçınılmazdır. Örgüt kültürü, varsayımları, değerleri, normları ve sembolleri aracılığıyla bir örgütün strateji, yapı ve süreçler gibi çeşitli yönleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir (Alharthi ve diğerleri, 2017). Birçok kuruluşun büyük veri projelerinde, büyük veri yeteneklerinden yararlanmak için doğru teknolojik araçlara sahip olmadığından başarısızlık yaşadığı görüşü bulunmaktadır. Ancak, son zamanlarda büyük veri projelerinin genellikle başarısız olmasının nedenlerinin veri teknolojisinden ziyade örgüt kültürü ile ilgili olduğunu belirtilmektedir (Shamim ve diğerleri, 2020; LaValle ve diğerleri, 2014). Bu tez çalışmasının amacı örgüt kültürü boyutlarının büyük veri analitiği yeteneklerini ne ölçüde etkilediğinin araştırılmasıdır. Araştırma, Cameron ve Quinn'in (2006) ele aldığı dört örgüt kültürü tipinin, işletmelerde büyük veri analitiği yeteneklerinden yararlanırken söz konusu olabilecek muhtemel etkileri incelemektedir. Araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır ve 2022 yılında büyük veri kullanan uzman ve yöneticiler tarafından cevaplanmıştır. Araştırmada; örgüt kültürü algısı ile büyük veri analitiği yetenekleri arasında yüksek düzeyli, pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, businesses have been increasing their interest in big data to gain a competitive advantage and stay ahead of their competitors. The growing importance of big data analytics applications, driven by advancing technology, is inevitable as it becomes one of the most significant factors shaping market dynamics and impacting the profitability of businesses. Organizational culture has a strong impact on various aspects of an organization, such as its strategy, structure, and processes, through its assumptions, values, norms, and symbols (Alharthi et al., 2017). There is a perception that many organizations fail in their big data projects because they lack the right technological tools to leverage the capabilities of big data. However, it has been recently suggested that the reasons for the frequent failure of big data projects are more related to organizational culture than data technology (Shamim et al., 2020; LaValle et al., 2014). The aim of this thesis study is to investigate the extent to which dimensions of organizational culture influence big data analytics capabilities. The research examines the potential effects of the four types of organizational culture addressed by Cameron and Quinn (2006) on the utilization of big data analytics capabilities in businesses. Data for the research was collected through a survey method and was answered by experts and managers who utilized big data in 2022. The study identified a significant, positive, and high-level relationship between the perception of organizational culture and big data analytics capabilities.