Conceived crude exosomes from EVs of JAWS II cells and their nanoscale motion's analysis using advanced imaging techniques
JAWS II hücrelerinden köken almış hücre dışı veziküller vegelişmiş görüntüleme tekniği kullanılarak nanometreölçeğinde hareketlerinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 815650
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN EKSİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Science and Technology, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Nanoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Olgunlaşmamış dendritik hücrelerden hücre dışı vezikülleri (EV'ler) elde etmeyi ve incelemeyi amaçladık. EV'ler, hücreler arası iletişim ve hastalık patogenezinde çok önemli bir rol oynar. Amacımız, klinik ve teşhis uygulamalarında etkinliklerini artırmak ve hareketlerine ilişkin yeni içgörüler elde etmekti. EV'leri JAWS II'den ayırmak için santrifüjleme kullandık. EV'leri dendritik hücrelerden Nanopartikül İzleme Analizi (NTA) ile analiz ettik. Ayrıca SDS-PAGE Jel Elektroforezi ile protein içeriğini ve FT-IR analizi ile kimyasal bileşimi inceledik. Son olarak, EV morfolojisini Cryo-TEM ile görselleştirdik. IDC'den türetilen eksozomun hareketini ve morfolojik özelliklerini incelemek için makine öğrenimi ve PCA kullanarak eksozom verilerini analiz ettik. Farklı Gaussians, Hessian, Hue ve Her Sınıf için çeşitli membran projeksiyonları gibi yazılım parametreleri ayarlandı. İzole edilen IDC türevli ekzozom yapılarının 3D yönelimini, boyutunu, şeklini ve parlaklığını değerlendirir. PCA analizi, stokastik bir yaklaşım olarak Brownian Motion prensip nanopartikül takip analizi (NTA) sonuçları ile Cryo-TEM görüntülerini karşılaştırdı. SDS-PAGE, IDC türevli ekzozomların ham teknikleri sırasında önemli bir protein kontaminasyonu göstermedi. Bu, bu ekzozomların daha fazla arıtılmasının gereksiz olduğunu gösterir ve PCA analizini değerli ve yenilikçi kılar. Bu çalışma, makine öğrenimi sağladı ve görüntü işleme, EV özelliklerini tıbbi amaçlar için tanımlayabilir. EV eksozomlarının ham izolasyonu, erken hastalık teşhisi ve takibi için değerli veriler sağlar. Çalışma, EV'lerin eksozomlarının ham izolasyonunun morfoloji, hareket ve etkileşim analizi dahil olmak üzere önemli verileri temsil ettiğini ve potansiyel hastalıkları teşhis etmek ve izlemek için daha umut verici bir strateji olarak mühendislik tekniklerine göre analiz edilebileceğini kanıtladı.
Özet (Çeviri)
We aimed to extract and study extracellular vesicles (EVs) from immature dendritic cells. EVs play a crucial role in intercellular communication and disease pathogenesis. Our objective was to enhance their efficacy in clinical and diagnostic applications and gain fresh insights into their motion. We used centrifugation to separate EVs from JAWS II. We analyzed EVs from dendritic cells via Nanoparticle Tracking Analysis (NTA). We also examined protein content with SDS-PAGE Gel Electrophoresis and chemical composition with FT-IR analysis. Finally, we visualized EV morphology with Cryo-TEM. We analyzed exosome data using machine learning and PCA to examine the motion and morphological traits of the IDC-derived exosome. Software parameters were set, such as variations in Gaussians, Hessian, Hue, and for each Class, as well as various membrane projections. It evaluates the isolated IDC-derived exosome structures' 3D orientation, size, shape, and brightness. The PCA analysis compared the results of Brownian Motion principal nanoparticle tracking analysis (NTA), representing a stochastic approach, as a chaotic evaluation PCA using Cryo-TEM images. SDS-PAGE showed no significant protein contamination during the crude technique of IDC-derived exosomes. This is an important discovery as it indicates that further purification of these exosomes is unnecessary, which makes the PCA analysis valuable and innovative. This study provided machine learning, and image processing can identify EV traits for medical purposes. Crude isolation of EV exosomes yields valuable data for early disease diagnosis and tracking. The study proved that crude isolation of EVs' exosomes represents considerable data, including morphology, motion, and interaction analysis, and can be analyzed according to engineering techniques as a more promising strategy to diagnose and monitor potential diseases.