Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesi örneğinde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının antropolojik açıdan değerlendirilmesi: Gölovası köyü
Anthropological assessment of sustainable development approach at Bakü-Tiflis-Ceyhan Crude Oil Pipeline project model: Gölovası village
  1. Tez No: 308354
  2. Yazar: ALPER SEZENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAVİ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Doğu Akdeniz kıyısında Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı Projesi Deniz Terminali'ne komşu olan bir köyde uygulamaya konan sürdürülebilir kalkınma çabalarının pratik sonuçlarının antropolojik açıdan değerlendirmesini yapmaktadır. Çalışma, köydeki çiftçiler, balıkçılar ve diğer paydaşlar ile yapılan görüşmeler ve katılarak gözlem vasıtasıyla yerine getirilmiştir. Alanda toplanan veriler, daha önceki bir aşamada BOTAŞ BTC Ham Petrol Boru Hattı Müdürlüğü temsilcilerinden biri olarak araştırmacı tarafından elde edilmiş; basında çıkan haberler, medya raporları, gözlemler paydaşların ihtiyaçlarına ve beklentilerine ilişkin çeşitli proje raporlarının incelenmesi ile tamamlanmıştır. Alanda toplanan verilerin analizi, sürdürülebilir kalkınmayı amaç edinen ve bu amaca uygun faaliyetleri yaşama geçirdiğini ifade eden BTC Projesi ile, yapılan faaliyetler ve yatırımlar açısından, köy topluluğu ve üyelerinin beklentileri arasında büyük bir tutarsızlık ve mesafe olduğunu göstermiştir. Çalışma, Türkiye ve dünyada sürdürülebilir kalkınma açısından özenli ve toplu bir biçimde sunulmuş en iyi proje örneklerinden biri olarak gösterilen Proje kapsamında nelerin yanlış yapıldığını eleştirel olarak incelemekte, incelenen örnek kapsamında ne tür dersler çıkarılabileceğine ilişkin öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work makes an anthropological assessment of practical results of efforts for sustainable development in a village on the Eastern Mediterranean coast in Turkey where Baku-Tbilisi-Ceyhan Petroleum Pipeline Project?s Marine Terminal is located. The study has been carried out in the village by means of participant observation and of interviews conducted with farmers, fishermen and other stakeholders of the Project. The field data have been supplemented by an examination of various Project reports concerning the needs and expectations of the stakeholders, media reports, news and the observations that were made by the researcher in an earlier stage as one of the BOTAŞ BTC Crude Oil Pipeline Directorate Representatives of the Project. An analysis of field data indicates that the BTC Project?s declared aim for sustainable development are from being realized and that there is a great discrepancy and distance between what the members of the village community expected of the Project for a sustainable development and what the activities and investments made in the name of sustainable development have actually brought about in the lives of the members of the village community. The work concludes by making a critical assessment of what has gone wrong with the Project and makes suggestions for what lessons can be learned from the case under examination which has been presented to the general public as one of the best cases of concerted and careful attempt for sustainable development in Turkey and the world.