Şems-i Mağribî'nin divan tercümesi ve inceleme
Shams-i Maghribi divan translation and analysis
  1. Tez No: 815649
  2. Yazar: FATMA NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN COŞGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Şems-i Mağribî, h. 8. yy. sonlarında ve h. 9. yy. başlarında yaşamış olan bir mutasavvıf şairdir. Türkiye'de hakkında pek fazla çalışma yapılmamıştır. İbnü'l-Arabî gibi büyük bir ekolün mimarından etkilenen Mağribî'nin kendi eserlerinde ve düşünce tarzındaki izleri araştırmak ve bu sahaya bir nebze katkıda bulunmak amacıyla divanını ele almak istedik ve gazellerinin tercümesini yaptık. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Şems-i Mağribî'nin hayatına kısaca değinilerek daha çok divanındaki gazellerin tercümesi ve muhteva tahlili ön planda tutulmuştur. Giriş bölümünde Mağribî'nin yaşadığı dönem ele alınmış olup birinci bölümde hayatı, kendinden önce etkilendiği ve sonraki dönemlerde etkilediği şairler incelenmiştir. İkinci bölümde Farsça divanındaki gazeller günümüz Türkçesine tercüme edilmiş olup vezinleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise şiirlerinde işlenmiş olan konular muhteva açısından incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shams-i Maghribi is a sufi poet who lived at the end of the 8th century and the beginning of the 9th century of hijri. Not many studies have been done about it in Turkey. Influenced by the founder of a great school like Ibn Arabi, we wanted to investigate the traces of Maghrib's own works and way of thinking and to contribute a little to this field, we wanted to deal with his divan and translated his ghazals. This study consists of three main parts. The life of Shams-i Maghribi is briefly mentioned and mostly the translation of the ghazals in his divan and the analysis of the content are kept in the foreground. In the introductory part, the period in which the Maghribi lived is discussed, and in the first part, his life, the poets he was influenced by before and in the following periods were examined. In the second part, the ghazals in the Persian divan were translated into today's Turkish and their meters were indicated. In the third part, the subjects in his poems were tried to be examined in terms of content.