The legal status of the canal İstanbul in international law
Kanal İstanbul'un uluslararası hukuktaki hukuki statüsü
  1. Tez No: 815671
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ECEMİŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WILLIAM ELLİOTT BUTLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Pennsylvania State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu doktora tezinin amacı Türkiye'de yapım aşamasına başlanacak olan yeni kanalın (Kanal İstanbul'un) hukuki rejimini kapsamlı şekilde analiz etmek ve gözden geçirmektir; ki bu konu, ticari gemilerin ve savaş gemilerinin geçiş rejimlerini, deniz araçları nedeniyle Türk Boğazlarında oluşan kirliliğin Türk Boğazlarına etkisini ve kanalın yönetimini içermektedir. Bu nedenle bu doktora tezi yapılacak olan Kanal İstanbul'un tüm hukuksal rejimini uluslararası hukuk kapsamında içermektedir. Türk Boğazları ve buna bağlantılı yeni kanal taşıma ve ulaşım için kolaylık sağlayan bir yoldur. Türk Boğazları Karadeniz'i, Ege Denizine ve dolayısıyla Akdeniz'e bağlamaktadır. Bu nedenle de Türk Boğazları, Türkiye'nin iç taşımacılığı için önemli olduğu kadar, uluslararası taşımacılık ve geçişlerde de önemlidir. Türk Boğazlarının hukuki statüsüne bakıldığında, Türkiye Boğazlarla ilgili, Montrö Boğazlar Sözleşmesinden, uluslararası deniz hukukundan ve Türkiye'nin tarihi geçmişinden dolayı belirgin bir şekilde etkin haklara sahiptir. Bu doktora tezi uluslararası anlaşmalar, komisyonlar, ve uluslararası geleneksel hukukun tarihsel etkilerini, Türk Boğazları ve Kanal İstanbul'un geçiş rejimin hukuki statüsünü kurmak için açıklamalar yapmaktadır. Ayrıca bu doktora tezi, tarih boyunca Türkiye'nin boğazlar üzerindeki egemenlik hakkı nasıl değişti, hangi kurallar Montrö Boğazlar Sözleşmesi kurulduğundan beri ortaya çıktı, gelecekte Kanal İstanbul'un etkin şekilde kullanılması için hangi kurallara ihtiyaç duyulduğunu kapsamaktadır. Kanal İstanbul'un uluslararası hukukta yeri olup olmadığı, hangi hüküm ve koşullarda uluslararası hukukta yer bulacağı özet olarak islenmiş ve olası/ muhtemel yeni kurallar tavsiye edilmiştir. Kanal İstanbul'un hukuki rejimi daha henüz uluslararası hukuk sistemine dahil edilmemiştir. Bu nedenle bu konu hakkında hukukçuların yorum ve doktorinal yazıları çok azdır. Ancak Montrö Boğazlar sözleşmesinin önemi, yine aynı sözleşmenin bugünkü teknolojik gelişmelerle ilişkisi ve tarihsel ve teknolojik gelişmeler dikkate alındığında, bu doktora tezi Kanal İstanbul'un uluslararası yasal düzenlemeler getirilerek, uluslararası statü verilerek yönetilmesi için kurallar gerektiğini özetler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to provide a comprehensive analysis and critique of the legal regime of the new canal project in Turkey (Canal Istanbul); including the passage of merchant vessels and warships, the effects of pollution in the Turkish Straits due to marine vessels, and management of the canal. Therefore, this dissertation covers the entire legal regime of the proposed Canal Istanbul in international law. The Turkish Straits and associated canal provide an easy pathway for transportation. The Turkish Straits connect the Mediterranean Sea, the Black Sea and the Aegean Sea; therefore these Straits are important for international transportation as well as for Turkish internal transportation. Regarding the Straits, Turkey has clear rights stemming from the Montreux Convention, the international law of the sea and the historical background of Turkey. This dissertation describes the historical effects of international conventions and international customary law in order to set out the legal status of the passage regime in the Turkish Straits and the Canal Istanbul. It also examines how Turkey's sovereignty over the Straits has changed over time, what rules of passage have emerged since the Montreux Convention entered into force, and what rules will be needed in the future for the new canal project. Whether the new canal should obtain a footing under international law, and under what provisions, is addressed briefly, along with some probable new rules. The legal regime of the Canal Istanbul has not yet become part of the international-legal system; therefore commentary and doctrinal writings by legal scholars on this subject are minimal. However, by taking into consideration the manner in which the Montreux Convention relates to today's technological developments, as well as other historical developments, this dissertation outlines the rules needed in the international legal order to govern the Canal Istanbul.