Böbrek transplantasyonunda sitomegalovirus infeksiyonu ve hastalığı
Cytomegalovirus infection and disease in patients who underwent renal transplantation
  1. Tez No: 815672
  2. Yazar: ÖZNUR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Cytomegalovirus (CMV) enfeksiyonu böbrek alıcılarında en sık görülen fırsatçı enfeksiyonlarından biridir. Bu çalışmada renal transplantasyon yapılan hastalarda post-transplantasyon CMV enfeksiyonu, reaktivasyonu ve hastalık gelişim sıklığının değerlendirilmesi amaçlandı. Metot: Çalışmamıza Ocak 1996 – Kasım 2005 tarihleri arasında renal transplantasyon uygulanan, takiplerinde CMV enfeksiyonu ve hastalığı gelişen >15 yaş hastalar ile aynı dönemde nakil yapılan hastalar (hasta-kontrol grubu) alındı. Çalışmamızda hasta-kontrol grubuna ek olarak alıcı ve verici CMV IgG (+) olan hastalar reaktivasyon ve CMV hastalığı gelişimi açısından (izlem grubu) çalışmaya alındı. Bulgular: Ocak 1996 ile Kasım 2005 tarihleri arasında >15 yaş 208 canlı 51 kadavradan olmak üzere toplam 259 alıcıya renal transplantasyon uygulandı. Bu alıcıların sekizinde (3%) klinik ve mikrobiyolojik bulgular eşliğinde CMV hastalığı saptandı. CMV hastalığı saptanan 8 hastadan 4 (50%)'ünde dissemine enfeksiyon, 2 (25%)'sinde hepatit ve birer hastada ise gastrointestinal ve solunum sistemi tutulumu saptandı. Viral yük (Kantitatif PCR) ile lökosit sayısı arasında negatif yönde bir ilişki saptandı (r=-0.796, p=0.05) Tartışma: Çalışmamızda CMV reaktivasyon ve enfeksiyonu sıklığı diğer çalışmalara göre daha düşük oranda bulundu. Özellikle merkezimizin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerde alıcı ve vericinin birlikte CMV seropozitivitesinin yüksek oranda saptanması preemptif ve profilaktif tedavi seçim kararını etkilemektedir. Bu seçimlerde merkez deneyimi ve seroprevalans durumu oldukça önemli bir yere sahiptir. Renal transplantasyon 266 sonrası özellikle ilk üç aylık izlemde tüm hastaların CMV reaktivasyonu ve enfeksiyonu yönünden taranmasını öneriyoruz. Bu konuda daha fazla hasta sayısını içeren, çok merkezli, prospektif ve uzun dönem takip sonuçlarına sahip çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Cytomegalovirus (CMV) infection is one of the most common opportunistic infections in kidney recipients. In this study, it was aimed to evaluate post-transplantation CMV infection, reactivation and disease development frequency in patients, who underwent renal transplantation. Method: Patients over 15 years of age who underwent renal transplantation between January 1996 and November 2005 and had CMV infection and disease in their followup, and those who were transplanted in the same period (patientcontrol group) were included in the present study. In addition to the patient-control group, recipient patients and donors with CMV IgG (+) were included in the study for the development of reactivation and CMV disease (follow-up group). Results: Between January 1996 and November 2005, renal transplantation was performed in a total of 259 recipients with kidneys received from 208 patients over 15 years old and 51 cadavers. CMV disease was detected in 8 (3%) of these recipients via clinical and microbiological findings. Disseminated infection was detected in 4 (50%), hepatitis in 2 (25%), gastrointestinal involvement in 1, and respiratory system involvement in 1 of the 8 patients with CMV disease. There was a negative relationship between viral load (Quantitative PCR) and leukocyte count (r=-0.796, p=0.05). Discussion: In the present study, the frequency of CMV reactivation and infection was found to be lower compared to other studies, particularly in developing countries such as that where the current study was conducted and where the medical center was located, the detection of high CMV seropositivity in the 267 recipient and donor affects the preference for preemptive and prophylactic treatments. We recommend screening all patients for CMV reactivation, and infection, especially during the first threemonth follow-up period after renal transplantation. In this respect, there is a need for multicenter and prospective studies with long-term follow-up results involving more patients.