İnsan hakları bilgisinin kadınlara karşı şiddetle mücadele açısından önemi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmetleri üzerinden bir inceleme
The importance of human rights knowledge in the struggle with vi̇olence against women: A review on Istanbul Metropolitan Municipality services
- Tez No: 815679
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜLYA ŞİMGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyal Hizmet, Philosophy, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayalı bir şiddet türü ve aynı zamanda da bir insan hakları ihlalidir. Cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakılmış ya da bu riski taşıyan kadınlar ile çalışan meslek elemanlarının yürüttükleri mesleki çalışmalarda insan hakları bilgileri ve kadınların insan haklarına bakış açıları kadınların şiddet döngüsünden çıkmaları ve insan onuruna yakışır biçimde yaşam sürebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinde cinsiyete dayalı şiddete maruz bırakılmış ya da bu riski taşıyan kadınlar ile çalışan meslek elemanlarının, mesleki uygulamalarında kadının insan hakları bakımından yaklaşımlarının ve bilgilerinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın verileri, nitel veri toplama yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış görüşme biçiminde İBB'de kadına yönelik şiddetle mücadele alanında hizmet sunan 16 meslek elemanının katılımı ile toplanmıştır. Verilerin analizi MEXQDA 2020 nitel veri analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Veri analizi sonucu, İBB'de şiddete maruz bırakılmış ya da bu riski taşıyan kadınlarla çalışan meslek elemanlarının mesleki uygulamalarında kadınların insan hakları bakış açısına sahip oldukları fakat katılımcıların insan hakları bilgisi bakımından eksiklerinin bulunduğu ve bu konuda kendilerini geliştirmeleri gerektiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence against women, is a form of gender-based violence as well as a violation of human rights. The human rights knowledge and perspective on women's human rights in the professional practises of professionals working with women who have been exposed to or carry a risk of gender-based violence, are of great importance for women to get out of the cycle of violence and lead a life worthy of human dignity The aim of this thesis is to evaluate the approaches / perspectives and knowledge of professionals working with women who have been exposed to or carry a risk of gender- based violence in the Istanbul Metropolitan Municipality (İBB), in terms of women's human rights in their professional practices. The data of the study were collected in the form of semi-structured interviews, which is a qualitative data collection method, with the participation of 16 professionals who provide services in the field of combating violence against women in the İBB. The analysis of the data was made by using the MEXQDA 2020 qualitative data analysis program. As a result of the data analysis, it was concluded that the professionals working with women who were exposed to violence or who carry a risk in the İBB have a human rights perspective of women in their professional practices, however the participants have deficiencies in terms of human rights knowledge and need to improve themselves in this regard.