Assessment of β -secretase and some parameters in petroleum station workers and alzheimer's pateint in Mosul city
Musul şehirindeki petrol istasyonu çalışanlarında ve alzheımer hastalarında β-sekretaz ve bazı parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 815678
  2. Yazar: GHANIM TALAL GHANIM ALHAMD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Alzheimer hastalığı (AD), hafızayı ve düşünme becerilerini aşamalı olarak yok eden ilerleyici, geri dönüşü olmayan bir nörodejeneratif hastalıktır. Bu çalışma, Musul kentindeki akaryakıt istasyonu çalışanları ve alzheimer hastalarında kirliliğin etkisini ve bazı biyokimyasal değişkenleri içermektedir. Bu değişkenler şunları içeriyordu: β-sekretaz, C vitamini, toplam protein, albümin, karaciğer enzimi GPT, ürik asit, glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), kolesterol, kurşun Pb, katalaz SOD. Çalışma, her biri (50) kişiden oluşan üç ana grubu temsil eden (150) kişiyi içermektedir. İlk ana grup, çalışma süresine göre sırayla üç alt gruba ayrılan petrol istasyonundaki çalışanları içermektedir. O istasyonlarda ikinci ana grup alzheimer hastalarından oluşurken, üçüncü ana grup sağlıklı kişilerden seçilen kontrol grubu olarak kabul edildi. Bu sonuçlar, alzheimer hastalığının teşhisinde β-sekretazın rolünü gösteren önceki çalışmaların sonuçlarıyla tutarlıydı. Amyloid precursor protein'nin kesilmesiyle, nöronların dışında amiloid plakları (yaşlı plak) oluşturan Aβ peptitlerinin oluşumu uyarılır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a progressive, irreversible neurodegenerative disease that progressively destroys memory and thinking skills. Where this study included the effect of pollution on alzheimer's disease and some biochemical variables in fuel station workers and alzheimer's patients in the city of Mosul. These variables included: β-secretase, vitamin C, total protein, albumin, liver enzyme GPT, uric acid, glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), cholesterol, lead Pb, catalazo SOD. The study included (150) people, representing three main groups, each group consisting of (50) people Where the first main group included workers at the petroleum station, which in turn was divided into three sub-groups, according to the period of work in those stations. While the second main group included Alzheimer's patients, and the third main group was considered a control group selected from healthy people. These results were consistent with those of previous studies that demonstrated a role for β-secretase in the diagnosis of Alzheimer's disease, By incision of amyloid precursor protein, the formation of Aβ peptides is stimulated that forms amyloid plaques (senescent plaque) outside neurons.