Molecular study of the biofilm formation associated with methicillin-resistance of Staphylococcus aureus isolated from clinical samples
Klinik örneklerden izole edilen Staphylococcus aureus'un metisiline direnci ile ilişkili biyofilm oluşumunun moleküler çalışması
- Tez No: 815695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK POLAT, PROF. DR. HASANAİN KHALEEL IBRAHİM SHAREEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada farklı klinik kaynaklardan 132 örnek toplanmıştır. Tüm örnekler Haziran - Eylül 2022 döneminde Babil Vilayeti'ndeki Al - İmam Al - Sadık Eğitim Hastanesi ve Mirjan Eğitim Hastanesi'nden toplanmıştır. Sadece 36 izolatın 16SrRNA geni kullanılarak biyokimyasal testler, Vitek -2 tespiti ve moleküler tanı ile S. aureus olduğu doğrulanmıştır. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus fenotipik olarak metisilin diski testi ile tanımlanmış ve genetik olarak mecA geni tarafından doğrulanmış, 36'sının da metisiline dirençli ve mecA genine sahip olduğu tespit edilmiştir. Disk difüzyon yöntemiyle yapılan antimikrobiyal direnç testinin sonuçları farklı gruplardan 7 antibiyotik için göstermiştir, 36 (%100) izolatın Metisilin ve Penisiline, 33 (%91,66) izolatın Eritromisine, 21 (%58,33) izolatın Tetrasikline, 18 (%50) izolatın Siprofloksasin ve Gentamisine, 6 (%16,66) izolatın ise Klindamisine dirençli olduğunu. Biyofilm üreticisi bakteri izolatlarının prevalansı 27 (%75) olup, bunların 6'sı (% 16.66) güçlü biyofilm üretmiş, 21'i (%58.33) orta derecede biyofilm üretmiş ve 9'u (% 25) non/zayıf biyofilm üretmiştir. Biyofilm oluşumundan sorumlu clfA, icaA ve bbp genleri için moleküler tespit sonuçları, bakteri izolatlarının sırasıyla % 41.66, % 50 ve % 0 oranında bunlara sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 132 samples were collected from different clinical sources. All samples were collected from Al-Imam Al-Sadiq Teaching Hospital and Mirjan Teaching Hospital in Babylon Governorate during the period from June to September 2022. Only 36 isolates were confirmed to be Staphylococcus aureus by biochemical tests, Vitek-2 detection, and molecular diagnosis using the 16SrRNA gene. Methicillin-resistant S. aureus was phenotypically identified by methicillin disc assay and genetically confirmed by the mecA gene, all 36 were methicillin-resistant and possessed the mecA gene. The results of the antimicrobial resistance test by the disc diffusion method showed for 7 antibiotics from different groups, that 36 (100%) isolates are resistant to Methicillin and Penicillin, 33 (91.66%) isolates are resistant to Erythromycin, 21 (58.33%) isolates are resistant to Tetracycline, 18 (50%) isolates are resistant to Ciprofloxacin and Gentamicin, and 6 (16.66%) isolates are resistant to Clindamycin. The prevalence of biofilm producer bacterial isolates was 27 (75%); 6 (16.66%) produced strong biofilm, 21 (58.33%) produced moderate biofilm, and 9 (25%) isolates produced non/weak biofilm. Molecular detection results for clfA, icaA, and bbp genes responsible for biofilm formation showed that bacterial isolates possessed them by 41.66%, 50%, and 0%, respectively.