Kan dolaşımındaki gram negatif bakterilerin klinik ve mikrobiyolojik olarak araştırılması
Clinical and microbiological investigation of gram negative bacteria in the blood circulation
  1. Tez No: 815696
  2. Yazar: ALI ABDUL AMIR IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KUZUKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Özellikle çocuklarda artan kan dolaşımı enfeksiyonları ve antibiyotiklere dirençli bakterilerin yayılması dünya çapında endişe yaratan ciddi bir sağlık sorunudur. Bağdat'taki şehir hastanelerinin çocuk yoğun bakım ünitelerinde kan dolaşımı enfeksiyonu teşhisiyle yatan 150 hastadan kan örneği alındı. Bu örneklerden bakteri izolasyonu ve tanımlanması yapıldı. Ardından antibiyotik duyarlılık testi ve MIC değerleri belirlendi. Çoklu antimikrobiyal direnç gösteren izolatlarda OXA-51, ISAba1, Intl1 ve Intl2 genleri PCR ile araştırılıp pozitif sonuçlar dizilendi. İzolatların %34'ünün Gram negatif bakteriler olduğu bulundu. Tespit edilen bakterilerden A. baumannii'nin levofloksasine karşı en yüksek dirence sahip olduğu görüldü. Tigesikline en yüksek direnç oranları ise E. coli ve K. pneumoniae'de görüldü. A. baumannii izolatlarında blaOXA-51 ve ISAba1 genleri tespit edilirken, E. coli ve K. pneumoniae izolatlarında tespit edilemedi. Özellikle E. coli izolatlarında Intl1 (%97) ve Intl2 (%100) yaygınlığı yüksekti. K. pneumoniae izolatlarında ise bu oran %98 olarak tespit edildi. Sonuç olarak, mevcut çalışma, yaygın bakterilerin dağılımının ve antimikrobiyal duyarlılıklarının“BSI'ler ve PICU'lar”arasında önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing bloodstream infections and the spread of antibiotic-resistant bacteria, especially in children, is a serious health problem of worldwide concern. Blood samples were taken from 150 patients hospitalized with the diagnosis of bloodstream infection in the pediatric intensive care units of city hospitals in Baghdad. Bacteria isolation and identification were performed from these samples. Then, antibiotic susceptibility test and MIC values were determined. OXA-51, ISAba1, Intl1 and Intl2 genes in isolates showing multiple antimicrobial resistance were investigated by PCR and positive results were sequenced. It was found that 34% of the isolates were Gram negative bacteria. Among the detected bacteria, A. baumannii was found to have the highest resistance to levofloxacin. The highest rates of resistance to tigecycline were seen in E. coli and K. pneumoniae. While blaOXA-51 and ISAba1 genes were detected in A. baumannii isolates, they could not be detected in E. coli and K. pneumoniae isolates. In particular, the prevalence of Intl1 (97%) and Intl2 (100%) was high in E. coli isolates. This rate was found to be 98% in K. pneumoniae isolates. In conclusion, the current study reveals that the distribution of common bacteria and their antimicrobial susceptibility differ significantly between“BSIs and PICUs”.