Hukuksal ve çevresel boyutlarıyla iklim mültecileri
Climate refugees with its legal and environmental dimensions
- Tez No: 815714
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çevre kaynaklı insan göçü adı altında çeşitli nedenlerle meydana gelen insanoğlunun Dünya üzerindeki varlığı son yıllarda sıklıkla küresel ısınma ve iklim değişikliği ile farklı bir boyuta taşınmıştır. Bu noktada özellikle sanayi devriminden sonra ekonomik üretim biçimi ve araçları çevre sorunlarının ortaya çıkmasında çok önemli bir faktör olmuştur. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren insan kaynaklı ekonomik faaliyetlerin yoğunlaşması nedeniyle doğal kaynaklar üzerindeki baskı artmış ve ekosistemin milyonlarca yıldır devam eden doğal döngüsü onarılamaz bir şekilde zarar görmüştür. Gezegen üzerindeki insan etkisini ölçmek için kullanılan ve temel bir sürdürülebilirlik göstergesi olan ekolojik ayak izinin küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle son yıllarda büyüdüğü gözlemlenmiştir. Bu kapsamda ortaya çıkmış çevre felaketleri, insanların günlük yaşamını zorlaştırmış ve onları alternatif yaşam alanları bulmaya zorlamıştır. Bununla birlikte insanlar iklim şartlarının elverişsizliği veya iklimsel değişimler nedeniyle daha iyi bir yaşam sürmek için mecburi göç etmeye başlamışlardır. Bu nedenle iklim kaynaklı göç günümüzde daha büyük önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, insanlık tarihi boyunca yaşanan iklim kaynaklı göçlerin son yüzyılda küresel ölçekte bir kimlik kazanmasıyla beraber uluslararası hukuk alanında iklim mültecilerine yönelik düzenlemelerin eksikliğini gözler önüne sermektir. İklim değişikliği sadece sıcaklık artışlarından ibaret olmayıp okyanus ve deniz seviyesinde artışlar, buzulların erimesi gibi etkenler ile doğanın ekolojisini de bozmaya devam etmektedir. Küresel iklim değişikliğinden en çok etkilenen ada ülkelerinde yaşayan insanlar vatansız kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nedenle Mülteci Hukukunun iklim değişikliği sebebiyle vatanını terk etmek durumunda kalan insanlara da bir hukuksal çerçeve oluşturma ihtiyacı daha yoğun bir biçimde hissedilmektedir ve bu çerçevenin iklim mültecilerine koruma sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental-induced migration of people occurred under the name various reasons sence the existence of man on Earth have often been moved to a different dimension with global warming and climate change in recent years. At this point, especially after the industrial revolution, the economic mode of production and its tools have been a very important factor in the emergence of environmental problems. Since the second half of the 19th century, the pressure on natural resources has increased due to the intensification of human-induced economic activities and the natural cycle of the ecosystem, which has been going on for millions of years, has been irreparably damaged. It has been observed that the ecological footprint, which is a basic sustainability indicator used to measure the human impact on the planet, has grown in recent years due to the effects of global warming and climate change. Environmental disasters emerged in this context have made the daily life of people difficult and forced them to find alternative living spaces. However, people have started to migrate because of the unfavorable climatic conditions or climatic changes to have a better life. Therefore, climate-related migration is of greater importance today. The aim of this thesis is to reveal the lack of regulations for climate refugees in the field of international law, as climate-related migrations throughout human history have gained a global identity in the last century. Climate change does not only consist of temperature increases, but also continues to disrupt the ecology of nature with factors such as increases in ocean and sea levels and melting of glaciers. People living in island countries most affected by global climate change face the danger of being stateless. For this reason, the need for Refugee Law to create a legal framework for people who have to leave their homeland due to climate change is felt more intensely and this framework should provide protection to climate refugees.