Ratlarda quadriceps tendonu rüptürlerinde primer onarım sonrası chitosan uygulaması
Chitosan application after primary repair in quadriceps tendon ruptures in rats
  1. Tez No: 815730
  2. Yazar: TEVFİK ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ DURAMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız chitosan adlı molekülün tendon onarımı sonrası bölgeye eklenerek tendonun iyileşmesini hızlandırmak ve rehabilitasyon sürecine hızlı geçiş sağlamaktır. Erken dönemde normal hayata dönüş ve eski fonksiyonların kazanılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma deneysel hayvan modeli olarak oluşturulmuştur. 36 adet erişkin Wistar Albino soyu erkek 300-450 gr ağırlığında sıçan kullanıldı. Sıçanlar 3 gruba ayrıldı. Her grupta bütün hayvanların sağ arka bacağına quadriceps rüptürü modeli oluşturuldu. Birinci grupta herhangi müdehale yapılmadı kontrol grubu olarak değerlendirildi. İkinci grup hayvanlara rüptür sonrası primer onarım yapıldı. Üçüncü gruba ise primer onarım yapılarak onarım bölgesine chitosan molekülü enjekte edildi. Deneklerden 0-3-7-14. günlerde venöz kan alınarak IL1β ve TGF β düzeyleri değerlendirildi. 14. ve 28. günlerde her gruptan 4 er denek histopatolojik değerlendirme için sakrifiye edildi. 28. günde her gruptan 4 er denek biyomekanik çalışma için sakrifiye edildi. Bulgular: Toplam semi kantitatif histopatolojik skor ortalaması 9,71±2,77 olarak bulunmuş olup; en küçük değer 6, en büyük değer 15 medyan değeri 9,5 olarak bulunmuştur. PS+Chitosan 28.gün toplam değer ortalaması, Kontrol 14.gün ve Kontrol 28.güne göre daha düşük olarak tespit edildi(p:0,004). Kontrol 14.gün toplam ortalaması, PS 14.güne göre daha yüksek olarak izlendi (p:0,023). Gruplar arasında toplam değerin ortalaması karşılaştırıldığında; Kontrol 28. gün toplam ortalama değeri, PS+Chitosan 28.gün grubuna göre daha yüksek olarak izlendi (p:0,011). Biyokimyasal değerlendirmede Kontrol grubu IL1β 3.gün ortalaması, diğer gruplara göre düşükken, PS grubu IL1β 3.gün ortalaması diğer gruplara göre yüksektir. (p:
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim is to add a molecule called chitosan to the area after tendon repair, to accelerate the healing of the tendon and to provide a rapid transition to the rehabilitation process. In the early period, it is aimed to return to normal life and regain functions. Materials and Methods: The study was created as an experimental animal model. 36 adult male Wistar Albino strain rats weighing 300-450 g were used. The rats were divided into 3 groups. A quadriceps rupture model was created on the right hind leg of all animals in each group. No intervention was made in the first group, and it was considered the control group. The second group of animals underwent primary repair after rupture. In the third group, a chitosan molecule was injected into the repair site by performing primary repair. Venous blood was taken from the subjects on days 0-3-7-14, and their IL1β and TGF β levels were evaluated. On the 14th and 28th days, 4 subjects from each group were sacrificed for histopathological evaluation. On the 28th day, 4 subjects from each group were sacrificed for biomechanical study. Results: The mean total semi-quantitative histopathological score was found to be 9.71±2.77; the lowest value was 6, the highest value was 15, and the median value was 9.5. PS+Chitosan 28th day mean total value was found to be lower than Control 14th day and Control 28th day (p:0.004). The total mean of control day 14 was higher than PS day 14 (p:0.023). When the mean of the total value between the groups is compared; the Total mean value of the control 28th day was higher than the PS+Chitosan 28th day group (p:0.011). In the biochemical evaluation, the mean IL1β on the 3rd day of the Control group was lower than the other groups, while the mean of the 3rd day of IL1β in the PS group was higher than the other groups. (p: