Plazma apelin düzeyi ve preeklampsi vakaları arasındaki bağlantının araştırılması
Investigation of the connection between plasma apelin level and cases of preeklampsia
  1. Tez No: 815752
  2. Yazar: FATİH ZEYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Apelinve APJ reseptörünün,supraoptik çekirdek(SON) ve paraventriküler çekirdek (PVN) gibi beyin alanlarında, insan, fare ve sıçanların testis ve ovaryum dokularında yaygın olarak bulunması, apelinin üreme sistemi üzerinde etkileri olabileceğini ve bazı reprodüktif süreçlerin apelin ve reseptörü APJ tarafından düzenlenebileceğini düşündürmüştür.İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda fetüs ve plasenta apelin konsantrosyonu yüksek bulunmuştur. Bu araştırmalar ışığında yüksek tansiyona bağlı sıvı-elektrolit denge bozukluğu ile seyreden gebeliğin 20. haftasında sonra proteinüri ile birlikte hipertansiyon gelişmesi olarak tanımlanan preeklamptik vakalarda Apelinin 13 proteininin etkisi olabileceği doğrultusunda bu çalışma şekillenmiş , erken ve ölü doğum olaylarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread presence of apelin and its APJ receptor in brain areas such as the supraoptic nucleus (SON) and paraventricular nucleus (PVN), testis and ovary tissues of humans, mice and rats suggested that apelin may have effects on the reproductive system and that some reproductive processes may be regulated by apelin and its receptor APJ. In studies on humans, fetal and placental apelin concentration was found to be high. In the light of these studies, this study was shaped in line with the effect of Apelin 13 protein in preeclamptic cases defined as the development of hypertension with proteinuria after the 20th week of pregnancy, which progresses with fluid-electrolyte balance disorder due to high blood pressure, and it is aimed to prevent premature and stillbirth events.