Atık biyokütleye immobilize mucor plumbeus hücrelerinin reaktif boyarmadde biyosorpsiyon özellikleri
Reactive dye biosorption properties of mucor plumbeus cells immobilized to waste biomass
  1. Tez No: 815751
  2. Yazar: NURGÜL DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Mucor plumbeus hücreleri pasif immobilizasyon tekniğiyle gül işleme prosesi atık biyokütlesi yüzeyine immobilize edilerek yeni bir kompozit biyosorban hazırlanmıştır. İmmobilize biyosorbanın RM49 boyarmaddesine yönelik renk giderim karakteristikleri pH, biyomateryal dozajı, temas süresi ve akış hızı gibi parametreler üzerinden araştırılmıştır. Kinetik modelleme için Lagergren'in yalancı birinci-derece kinetik modeli ve yalancı-ikinci-derece kinetik modeli kullanılmıştır. Renk giderim prosesinin denge verileri ise Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri ile değerlendirilmiştir. Modelleme çalışmalarından biyosorpsiyonun yalancı ikinci derece kinetik modeli ve Freundlich izoterm modeli ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Geliştirilen immobilize biyosorban ayrıca kırılma noktası, rejenerasyon potansiyeli ve sentetik atıksuda renk giderim performansı bakımından da değerlendirilmiştir. IR analizleri ile materyalin karakterizasyonu sağlanmıştır. Hem kesikli sistemde hem de sürekli sistemde renk giderim verimi %90'ın üzerinde olan önerilen immobilize biyosorbanın sulu ortamdan reaktif boyarmadde uzaklaştırılmasında etkili bir alternatif olabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new composite biosorbent was prepared by immobilizing Mucor plumbeus cells on the waste biomass surface of the rose processing process by passive immobilization technique. The decolorization characteristics of the immobilized biosorbent for the RM49 dye were investigated over parameters such as pH, biomaterial dosage, contact time and flow rate. Lagergren's pseudo-first-order kinetic model and the pseudo-second-order kinetic model were used for kinetic modelling. The equilibrium data of the decolorization process were evaluated with Langmuir and Freundlich isotherm models. From the modeling studies, it was observed that the biosorption was compatible with the pseudo-second order kinetic model and the Freundlich isotherm model. The developed immobilized biosorbent was also evaluated in terms of breakthrough point, regeneration potential and synthetic wastewater decolorization performance. The material was characterized by IR analysis. The proposed immobilized biosorbent, which has a decolorization efficacy of more than 90% in both batch and continuous systems, is expected to be an effective and alternative for removing reactive dye from aqueous environments.