Katarakt cerrahisi sonrası bilateral trifokal ve bifokal intraokuler lens yerleştirilen hastaların görsel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the visual results of patients with bilateral trifocal and bifocal intraocular lenses placed after cataract surgery
  1. Tez No: 815753
  2. Yazar: MUHAMMET BURAK AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE TURAN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisi sonrası bilateral trifokal ve bifokal intraoküler lens yerleştirilen hastaların görsel sonuçlarının karşılaştırılması ile hastaların ameliyat sonrası kısa ve uzun dönem görsel performansının, uzak, orta ve yakın mesafe görme verilerinin, kontrast duyarlılık ve yaşam kalite ölçeklerini değerlendirmeyi planladık.Bifokal lenslerin görsel fonksiyonları ve memnuniyet oranlarının trifokaller ile farkını analiz etmeyi amaçladık. Materyal ve Metod:. Çalışmamızda 20.05.2021 – 20.05.2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Uygulama Merkezi Göz Kliniğine başvuran hastalardan, bilateral katarakt tanısı almış, fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanmış ve her iki göze VSY Acriva Trinova ve VSY Reviol göz içi lensi implante edilmiş olan hastaların dosya verileri incelendi. Hastaların uzak, orta yakın görme keskinlikleri monooküler ve binoküler ve kornea topografi verileri.değerlendirildi, Fotopik ve mezopik şartlarda glareli ve glaresiz kontast sensiviteleri ve NEI-VFQ-39 yaşam kalite anketi verileri toplandı Bulgular: Çalışmamız Bifokal grup(n=25) yaş ortalması 60,76±7,15 trifokal grup(n=30) yaş ortalaması 54,17±8,46 toplam 55 olgunun 110 gözüyle yapılmıştır.Binoküler uzak görme keskinliği bifokal grupta 3. Ayda 0±0, 12 ayda 0±0, trifokal grupta 3. Ayda 0±0, 12 ayda 0,01±0,04 düzeyine ulaşmıştır.Binoküler orta görme keskinliği bifokal grupta 3. Ayda 0,01±0,03 ayda 0±0, trifokal grupta 3. Ayda 0,01±0,03, 12 ayda 0,01±0,02düzeyine ulaşmıştır. Binoküler yakın görme keskinliği bifokal grupta 3. Ayda 0,02±0,04, 12 ayda 0,02±0,04, trifokal grupta 3. Ayda 0,00±0,02, 12 ayda 0,02±0,05düzeyine ulaşmıştır. Her iki grupta da tüm uzaysal mesafelerde fotopik, mezopik glareli ve mezopik glaresiz kontrast sensivite anlamlı düşüşler saptamadık. Her iki grupta da tüm uzaysal mesafelerde fotopik, mezopik glareli ve mezopik glaresiz kontrast sensivite anlamlı düşüşler saptamadık. NEI VFQ39 Yaşam kalite ölçeği alt skorları incelendiğinde gruplar arasında arasında anlamlı fark izlenmezken en yüksek skorlar yakın, uzak aktiviteler, sosyal fonksiyonlar ve araba kullanma fonksiyonlarında saptadık Sonuç: MGİL implante edilen bifokal hastaların trifokal lens implante edilen hastalarla görsel fonsiyonlar, gözlükten bağımsız olma ve memnuniyet olarak benzer sonuçlar elde ettik. Çalışmamız süresince MGİL implantasyon sonuçları değerlendirildiğinde preoperatif iyi hasta seçimi, doğru bilgilendirme ve komplikasyonsuz cerrahi ile minimum refraktif hata başarımızın temel nedenidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We planned to compare the visual results of patients who had bilateral trifocal and bifocal intraocular lenses placed after cataract surgery, and to evaluate the postoperative short and long term visual performance, distance, intermediate and near vision data, contrast sensitivity and quality of life scales of the patients. We aimed to analyze the difference between the visual functions and satisfaction rates of bifocal lenses and trifocals. . Materials and Methods: In our study, the file data of the patients who applied to the Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Health Practice Center Eye Clinic between 20.05.2021 and 20.05.2023, were diagnosed with bilateral cataracts, underwent phacoemulsification surgery and had VSY Acriva Trinova and VSY Reviol intraocular lenses implanted in both eyes were examined. Monocular and binocular and corneal topography data of the patients' distance, intermediate and near visual acuities were evaluated, contrast sensitivities with and without glare in photopic and mesopic conditions, and NEI-VFQ-39 quality of life questionnaire data were collected. Results: Our study was conducted with 110 eyes of 55 subjects in the bifocal group (n=25) mean age 60.76±7.15 in the trifocal group (n=30) mean age 54.17±8.46. Binocular distance visual acuity reached 0±0, 0±0 at 12 months in the bifocal group, 0±0 at 3 months in the trifocal group, 0.01±0.04 at 3 months in the trifocal group, 0.01±0.04 at 3 months in the trifocal group, and 001±0.04 at 3 months in the trifocal group. It reached the level of 0.01±0.03, 0.01±0.02 in 12 months. Binocular near visual acuity reached 0.02±0.04 at 3 months, 0.02±0.04 at 12 months in the bifocal group, and 0.00±0.02 at 3 months and 0.02±0.05 at 12 months in the trifocal group. We did not detect significant decreases in contrast sensitivity with photopic, mesopic glare, and mesopic glare at all spatial distances in both groups. We did not detect significant decreases in contrast sensitivity with photopic, mesopic glare, and mesopic glare at all spatial distances in both groups. When the NEI VFQ39 quality of life scale sub-scores were examined, no significant difference was observed between the groups, while the highest scores were found in close and distant activities, social functions, and driving functions. Conclusion: Bifocal patients implanted with MGIL had similar results with patients implanted with trifocal lenses in terms of visual function, spectacle independence, and satisfaction. When the results of MGIL implantation were evaluated during our study, good preoperative patient selection, accurate information, and minimal refractive error with uncomplicated surgery are the main reasons for our success.