Obezite cerrahisi sonrası bilinçli farkındalık eğitiminin hastaların yeme davranışları ve depresyon durumuna etkisi
The effect of mindfulness education on eating behaviors and depression status of patients after bariatric surgery
  1. Tez No: 815765
  2. Yazar: MUSTAFA KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma obezite cerrahisi sonrası bilinçli farkındalık eğitiminin hastaların yeme davranışları ve depresyon durumuna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel model niteliğinde olan bu araştırma Haziran 2022-Ağustos 2023 arasında Fırat Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde yapıldı. Araştırmanın evrenini 780 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise yapılan güç analiziyle belirlenen 140 hasta (70 kontrol, 70 deney) oluşturdu. Araştırmada hastaların tanıtıcı özellikleri belirlenirken“Tanıtıcı Özellikler Formu”, yeme davranışları belirlenirken“Hollanda Yeme Davranışı Ölçeği”ve depresyon düzeyleri belirlenirken ise“Beck Depresyon Ölçeği”kullanıldı. Veriler, ameliyat için kliniğe yatırılan hastalara ön test ve deney grubuna verilen yüzyüze bilinçli farkındalık eğitiminden sonra yapılan son testle araştırmacı tarafından bizzat toplandı.“Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, t testi, Kolmogorov-Smirnov ve testi kullanıldı”. Bulgular: Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubundaki hastaların Yeme Davranışları Ölçeği toplam puan ortalamasına bakıldığında, deney grubundaki hastaların son test toplam puanının, kontrol grubundaki hastaların son test toplam puanından 15.14 puan daha düşük olduğu belirlendi. Deney ve kontrol gruplarındaki obezite cerrahisi geçiren hastalarda eğitim sonrası, BECK Depresyon Ölçeğinin toplam puan ortalamasına bakıldığında ise, deney grubundaki hastaların son test toplam puanının, kontrol grubundaki hastaların son test toplam puanından 21.33 puan daha düşük olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of mindfulness education on patients' eating behaviors and depression after bariatric surgery. Material and Method: This study, which is a randomized controlled experimental model, was carried out between June 2022 and August 2023 in the General Surgery Clinic of Fırat University Hospital. The population of the study consisted of 780 patients. The sample of the study consisted of 140 patients (70 controls, 70 experiments) determined by the power analysis. In the study, the“Descriptive Characteristics Form”was used to determine the descriptive characteristics of the patients, the“Dutch Eating Behavior Scale”to determine the eating behaviors, and the“Beck Depression Scale”to determine the depression levels. The data were collected by the researcher with the pretest for the patients hospitalized for surgery and the post-test after the face-to-face mindfulness training given to the experimental group. In the evaluation of the data; percentage distribution, arithmetic mean, t test, Kolmogorov-Smirnov and test were used. Results: When the total point average of the Eating Behaviors Scale of the patients in the experimental and control groups participating in the study was examined, it was determined that the posttest total score of the patients in the experimental group was 15.14 points lower than the posttest total score of the patients in the control group. When the total mean score of the BECK Depression Scale was examined after the training in patients in the experimental and control groups who had bariatric surgery, it was determined that the posttest total score of the patients in the experimental group was 21.33 points lower than the posttest total score of the patients in the control group.