Sosyal bilgiler dersinde örnek olay yönteminin kullanımının öğrencilerin empati becerilerinin ve derse yönelik tutumlarının gelişimine etkisi
The effect of using the case study method in social studies lesson on the development of student's empathy skills and attitudes towards the lesson
  1. Tez No: 815771
  2. Yazar: SERAP COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler dersinde örnek olay yönteminin 4. sınıf öğrencilerinin empati becerilerinin gelişimine ve derse yönelik tutumlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenyurt ilçesine bağlı bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören (deney grubunda 27, kontrol grubunda 26 öğrenci) toplam 53 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubu olarak belirlenen sınıfta 4 hafta süresince Örnek Olay Temelli Empati Eğitimi Uygulama Süreci uygulanmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen sınıfta dersler öğretim programına göre işlenmiştir. Bu tez çalışmasında nicel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Bryant (1982) tarafından geliştirilen Gürtunca'nın (2013) geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yaparak uyarlamasını yaptığı Çocuk ve Ergenler İçin Empati Ölçeği ve Ulu-Kalın ve Topkaya'ya (2017) ait İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Bu ölçme araçları gruplara ön test ve son test olarak ikişer defa uygulanmıştır. Bu ölçekler deney grubunun kalıcılık testlerinde de kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 26.0 istatistik programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri örneklem sayısı 30'un altında olduğundan öğrencilerin puanlarının normal dağılım göstermediği düşüncesiyle ve daha güvenilir sonuçlar elde etmek amacıyla ilişkisiz gruplar için Mann-Whitney U testi ile ilişkili gruplar için Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, örnek olay temelli empati eğitimi uygulandığı deney grubunun empati ve tutum ön test-son test puanları arasında son test lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin empati ve tutum ön test-son test puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ortaya çıkan bu sonuçlar tartışma bölümünde öğrencilerden ve öğretmenlerden alınan geri bildirimler ve uygulayıcı gözlemleriyle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of case study method in social studies course on the development of empathy skills of 4th grade students and their attitudes towards the course. The sample of the study consisted of 53 students (27 students in the experimental group and 26 students in the control group) studying in the 4th grade of a primary school in Esenyurt district of Istanbul province in the 2022-2023 academic year. In the class designated as the experimental group, Case-Based Empathy Education Implementation Process was implemented for 4 weeks. In the class designated as the control group, the lessons were taught according to the curriculum. In this thesis study, a quasi-experimental model with pre-test-post-test control group, one of the quantitative research designs, was used. The Empathy Scale for Children and Adolescents, which was developed by Bryant (1982) and adapted by Gürtunca (2013) by conducting validity and reliability studies, and the Attitude Scale towards the 4th Grade Social Studies Course of Ulu-Kalın and Topkaya (2017) were applied as data collection tools in the study. These measurement tools were applied to the groups twice as pre-test and post-test. These scales were also used in the retention tests of the experimental group. The analysis of the data obtained was carried out using SPSS 26.0 statistical programme. The research data were analysed using Mann-Whitney U test for unrelated groups in order to obtain more reliable results and with the idea that the scores of the students did not show normal distribution since the sample number was less than 30. As a result of the analysis of the data, it was seen that there was significant differences between the empathy and attitude pre-test-post-test scores of the experimental group in which case-based empathy training was applied in favour of the post-test. There was no significant difference between the empathy and attitude pre-test and post-test scores of the students in the experimental and control groups. These results were interpreted in the discussion section with feedback from students and teachers and practitioner observations.