Serebral palsi'li çocuklarda postural denge egzersizlerinin gövde kontrolü ve yürüme fonksiyonuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 815772
  2. Yazar: GÖZDE İNCİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Serebral Palsi'li (SP) çocuklarda, postur denge egzersizlerinin gövde kontrolü ve yürüme fonksiyonuna etkilerini geniş kapsamlı olarak araştırmaktır. Araştırmaya dâhil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan Gaziosmanpaşa ilçesinde bulunan bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezindeki 5-15 yaşları arasındaki her bir grupta 21 Serebral Palsi'li çocuk olmak üzere, toplam 42 Serebral Palsi'li çocuk dâhil edilecektir. Randomize edilerek oluşturulmuş ilk gruptaki 21 Serebral Palsi'li çocuğa 10 dk germe, kuvvetlendirme içeren egzersiz programı, 10 dk NMES (Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu) içeren konvansiyonel fizik tedavi programına ek 20 dk. postural denge egzersizleri 4 hafta boyunca haftada 2 gün Fizyoterapist Gözde İnci Demirel tarafından uygulandı. Diğer gruptaki 21 Serebral Palsi'li çocuğa ise; 4 hafta boyunca haftada 2 gün 20 dk. germe, kuvvetlendirme içeren egzersiz programı, 20 dk. NMES (Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonu) konvansiyonel fizik tedavi programı uygulandı. 4 hafta sonunda Gövde Kontrol Ölçüm Skalası, Dinamik Yürüme İndeksi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile değerlendirme yapılarak postural denge üzerine etkisi değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda deney grubunda kontrol grubuna göre Gövde Kontrol Ölçüm Skalası, Dinamik Yürüme İndeksi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testinde anlamlı düzeyde fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comprehensively investigate the effects of postural balance exercises on trunk control and gait function in children with Cerebral Palsy (CP). The aim of this study is to comprehensively investigate the effects of postural balance exercises on trunk control and gait function in children with Cerebral Palsy (CP). A total of 42 children with Cerebral Palsy, 21 in each group, between the ages of 5-15, in a special education and rehabilitation center located in Gaziosmanpaşa district, which meet the inclusion and exclusion criteria of the study, will be included. In the first group of 21 children with cerebral palsy in the first group, which was randomized, an exercise program including 10 minutes of stretching and strengthening, and 20 minutes of postural balance exercises in addition to the conventional physiotherapy program including 10 minutes of NMES (Neuromuscular Electrical Stimulation) 2 days a week for 4 weeks Physiotherapist (Physician) Gözde İnci Demirel implemented by In the other group, 21 children with cerebral palsy; A 20-minute stretching and strengthening exercise program and a 20-minute NMES (Neuromuscular Electrical Stimulation) conventional physiotherapy program were applied 2 days a week for 4 weeks. At the end of 4 weeks, the effect on postural balance was evaluated by evaluating with Trunk Control Measurement Scale, Dynamic Gait Index and Timed Up and Go Test. As a result of the evaluations, a significant difference was found in the Experimental Group compared to the control group in Trunk Control Measurement Scale, Dynamic Gait Index and Timed Get Up and Go Test.