Acil servise başvuran akut koroner sendrom tanılı hastalarda frank işareti
Frank sign in patients with acute coronary syndrome applying to the emergency department
- Tez No: 815773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH),dünyada görülen en yaygın kardiyovasküler bozukluklardan olmakla beraber başlıca küresel ölüm nedenlerinden biridir. KAH, miyokardiyal iskemiye yol açar ve kronik koroner sendromlar (KKS) veya akut koroner sendromlar (AKS) olarak ortaya çıkar. AKS tanısı almış hastaların acil servislerde erken tanınması ve erken tedavinin başlanması hayati önem arz eder. Mortaliteyi azaltan, semptomları ortadan kaldıran ve yaşam kalitesini artıran yeterli bir tedavi sağlamak için erken tanı şarttır. Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran akut koroner sendrom tanısı almış hastalarda Frank işaretini gözlemlemek ve bu bulgunun değerlendirilmesinin tanı sürecine olan etkisinin nasıl olduğu hakkında bilgi edinmektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışmanın örneklemini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi Acil Servis(AS)'ine Aralık 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında başvuran AKS tanısı almış 100 hasta oluşturdu. Veriler araştırmacı iki hemşire tarafından hastalar ile yüz yüze görüşme yöntemiyle hastaların kulak resimlerinin fotoğrafları çekilerek veya veri toplama formundaki kulak resmine işaretlenme yapılarak toplanılmış ve veri toplama formuna kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında yapılmıştır. Verilerin ortalama±standart sapma ve yüzdelik dağılımlar şeklinde özetlenmiştir. Verilerin değerlelendirmesinde Bağımsız Örneklem T-Testi, Mann Whitney U Testi, Ki-Kare Testi ve ROC Analizi kullanılmıştır.p değeri 0,05 düzeyinde anlamlı kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya toplamda AKS tanısı almış 100 hasta katıldı.Araştırmaya katılan AKS tanısı almış hastaların 65 i (%65) erkek olarak bulunmuşken 35'i(%35) kadındır. Çalışmamıza katılan AKS tanısı almış hastaların yaş ortalaması 67,16±13,52 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Coronary artery disease (CAD) is one of the most common cardiovascular disorders and one of the leading causes of global death. CAD causes myocardial ischemia and manifests as chronic coronary syndromes (CCS) or acute coronary syndromes (ACS). Early recognition of patients with acute coronary syndrome in emergency departments and initiation of early treatment are of vital importance. Early diagnosis is essential to provide an adequate treatment that reduces mortality, relieves symptoms, and improves quality of life. The aim of this study is to observe the Frank sign in patients diagnosed with acute coronary syndrome who applied to the emergency department and to obtain information about the effect of the evaluation of this finding on the diagnosis process. Materials and Methods: The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 100 patients diagnosed with ACS who applied to the Emergency Service (AS) of Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between December 2022 and January 2023. The data were collected by two nurses who either took pictures of the ear pictures of the patients ears in-person or marked the ear picture in the data collection form, recorded it in the form. Statistical analyzes were made in IBM SPSS Statistics Version 22 package program. Mean±standard deviation, percentile distributions, independent sample t-test, Chi-square test, ROC analysis, Mann Whitney U test were used to evaluate the data.