Laser yelken sporcularında pençe kuvveti ile iskota halatı çekme kuvveti ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hand grip strength and pulling strength of the sheet rope in laser sailing athletes
- Tez No: 815797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezin başlığı: Laser Yelken Sporcularında Pençe Kuvveti ile İskota Halatı Çekme Kuvveti İlişkisinin Değerlendirilmesi Öğrencinin Adı Soyadı: Sevgi Tuncel Danışmanın Adı Soyadı: Doç. Dr. İrfan Gülmez Programın Adı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Yüksek Lisans Programı Amaç: Bu araştırmada laser sınıfı yelken sporcularının el kavrama kuvveti ile iskota halatı çekme kuvveti arasındaki ilişkinin ve dayanıklılık değerlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya; 16 yaş ve üzeri, (yaş; 17,65±1,62 yıl, boy; 176±5,59 cm, vücut ağırlığı; 76,5±6,45 kg, beden kütle indeksi; 23,80±1,76 kg/m2) lisanslı, en az 4 yıl spor geçmişi olan, sağlıklı, 17 laser sınıfı yelken sporcusu gönüllü katıldı. Sporculara laser trapez antrenman aleti üzerinde el kavrama kuvvet testi ve iskota halatı çekme kuvvet testleri yapıldı. El kavrama kuvvetinin tespit edilmesinde kuvvet ölçme sensörü ve iskota halatı çekme kuvvet tespitinde loadcell (model DYLY-107) ve Sensör Platform V1.0 yazılımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Title of Thesis: Evaluation of the Relationship between Hand Grip Strength and Pulling Strength of the Sheet Rope in Laser Sailing Athletes Student Name, Surname: Sevgi Tuncel Supervisor Name: Doç. Dr. İrfan Gülmez Program Name: Movement and Training Sciences Master Program Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between the hand grip strength and the pulling strength of the sheet rope and the endurance values of laser class sailing athletes. Materials and Methods: In the study, 16 years and older, (age; 17,65±1,62 years, height; 176±5,59 cm, body weight; 76,5±6,45 kg, body mass index; 23,80 ±1,76 kg/m2) licensed, healthy, 17 laser class sailing athletes with at least 4 years of sports history participated voluntarily. Hand grip tests and sheet rope pull tests were performed on the laser hiking training device. To determine the hand grip and the pulling strength of the sheet rope, the loadcell (model DYLY-107) and Strength Sensor Platform V1.0 software were used. Results: Evaluating the pulling strength values of the hand grip and sheet rope pulling of the laser class sailing athletes participating in the research, it was found that there was no relationship between the hand grip and the pulling strength values of the sheet rope (p>0,05).