Determination of genetic variations in black mulberry (Morus nigra) genotypes from Türkiye and Iraq
Türkiye ve Irak'tan toplanan karadut (Morus nigra) genotiplerindegenetik varyasyonların belirlenmesi
  1. Tez No: 815800
  2. Yazar: ALA ASI MOHAMMED AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Irak ve Türkiye'den 47 Morus nigra genotipinin bu bölgeler içindeki ve arasındaki genetik çeşitliliğini araştırmak amacıyla Simple Sequence Repeat (SSR) markörleri ve Inter Primer Binding Site (IPBS) markörleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırma kapsamında Morus nigra genotiplerinin genetik çeşitliliğinin tespiti için IPBS markör sistemleri ilk kez kullanılmıştır. Irak ve Türkiye'den toplam 47 Morus nigra örneği, 10 SSR belirteci kullanılarak analiz edilmiş ve PIC (Polimorfik Bilgi İçeriği) değeri 0.51 ile 0.68 arasında değişen bir polimorfizm ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada elde edilen alel sayısı 27 olup, alellerin ortalama polimorfizm oranı %75'tir. IPBS analizi, 0.26 ile 0.50 arasında değişen bir PIC değeri ile sonuçlanmıştır. Elde edilen toplam bant sayısı 138'dir ve bunların 108'i polimorfiktir. Polimorfik bantların yüzdesi %74 olarak bulunmuştur. Elde edilen veriler, genetik çeşitlilik endeksleri ve Temel Koordinat Analizi (PCoA) dahil olmak üzere çeşitli istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Sonuçlar, Morus nigra genotiplerinin SSR lokuslarında düşük varyasyonlara sahip olduğunu göstermektedir. Ancak IPBS markör sistemi, retrotranspozonların güçlü bir şekilde kullanıldığını gösteren oldukça yüksek varyasyonların belirlenmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the genetic diversity of 47 Morus nigra genotypes from Iraq and Türkiye using Simple Sequence Repeat (SSR) markers and IPBS markers. In the research was focused on comparing populations of Morus nigra from Iraq and Türkiye to gain insights into the genetic variations and relationships within and between these regions. The main objective was to assess the genetic diversity within and between populations of Morus nigra using SSR and IPBS marker systems. A total of 47 Morus nigra samples from Iraq and Türkiye were analyzed using ten SSR markers, revealing a range of polymorphism with a PIC (Polymorphic Information Content) value ranging from 0.51 to 0.68. The number of alleles was 27 and the mean polymorphism rate of alleles was 75%. The IPBS analysis resulted in a PIC value ranging from 0.26 to 0.50, a total number of bands were 138, of which 108 bands were polymorphic. The percentage of polymorphic bands was 74%. The resulting data were subjected to various statistical analyses, including genetic diversity indices and Principal Coordinate Analysis (PCoA). Results show that Morus nigra genotypes have lower variation in SSR loci. But IPBS marker systems have quite high variations, indicating powerful usage of retrotransposons.