Şizofreni hastalarında ve bu hastaların kardeşlerinde çalışma belleği süreçleriyle ilişkili kortikal osilasyonların dinamikleri
Cortical oscillation dynamics related to working memory in schizophrenia patients and their siblings
- Tez No: 815840
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE DEVRİM ÜÇOK, PROF. DR. TAMER DEMİRALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalından takipli, ilaç kullanmayan 23 ilk epizot şizofreni (İEŞ) hastası, bu kişilerin herhangi bir ruhsal bozukluğu bulunmayan 21 kardeşi ve 36 gönüllüden N-geri (0 ve 2 geri) yöntemi ile alınmış elektroansefalogram kayıtlarının, olay ilişkili potansiyeller (OİP) ve osilasyonlar (OİO) açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. İEŞ ve kardeş grupları her iki bellek yükü düzeyinde de düşük görev performansları sergilemiştir. İEŞ grubu OİP göstergeleri açısından 0-geri görevinde 0-600 msn aralığında yapılan analizlerde düşük etkinlik sergilemektedir, spektral analizlerde delta, alfa (4,5-7,5 Hz), beta I (13-18 Hz), beta II (18-30 Hz) toplam güçleri, delta uyarılmış gücü açısından farklı zaman aralıklarında SK grubundan düşük etkinlik sergilemiştir. 2-geri görevinde OİP 300-600 msn aralığı, spektral güç açısından delta, alfa toplam güçleri, delta, gama uyarılmış güçleri SK ve İEŞ grupları arasında ayırt edicidir. Düşük bellek yükü altında Kardeş grubunda SK grubuna kıyasla 80-150 aralığında OİP genlikleri SK grubundan yüksek ve geç dönemde delta uyarılmış gücü ve 720-760 msn ve gama toplam gücü SK grubundan düşüktür. Kardeş grubunda İOP genlikleri açısından frontal alan etkinliğinde yükseklik, gama ve delta etkinliği açısından ise parietooksipital alanlarda düşüklük izlenmektedir. Bu bulgular sağlıklı birinci derece yakınlarda şizofreni ve psikotik bozukluk spektrumuna yatkınlığın ve patolojik süreçlerin tespiti ve önleyici yaklaşımlar geliştirilmesi açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Through electroencephalogram recordings of 24 first-episode schizophrenia (FES) patients, without any drug-use, being followed by the Department of Psychiatry, Istanbul Medical Faculty and their 21 siblings without any mental disorder, and 36 healthy volunteers, the working memory processes were evaluated with the N-back (0- and 2-back) paradigm in the means of event-related potentials (ERP) and oscillations (ERO) were evaluated. IES and its sibling groups exhibited poor task performances at both memory load levels. In terms of OIP indicators, the IES group showed lower activity in the analyzes performed in the 0-600 msec range in the 0-back task, in spectral analyzes it showed lower activity than the healthy control group in terms of delta, (4.5-7.5 Hz), beta I (13-18 Hz), beta II (18-30 Hz) total powers, and delta evoked power at different time intervals and higher alpha total activity in the 2-back task. In the 2-back task, the ERP activity in 300-600 msec range and in terms of spectral power; delta, alpha total powers, delta, gamma evoked powers are distinctive between SC and IES groups. Compared to the healthy control group, the ERP amplitudes in the 80-150 msec range were higher in the sibling group. The delta evoked power and 720-760 msec and gamma total power in the late period were lower than the healthy control group in the sibling group. ERP activity was high in frontal areas, delta and gamma spectral changes were low in parietooccipital areas. These findings will be beneficial in terms of detecting the susceptibility to and pathological processes of schizophrenia and psychotic disorder spectrum and in healthy first-degree relatives and developing preventive approaches.