Benign paroksismal pozisyonel vertigo hastalarında ve sağlıklı bireylerde utriküler fonksiyonların sanal gerçeklik ve vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller ile değerlendirilmesi
Evaluation of utricular functions in benign paroxysmal positional vertigo patients and healthy individuals using virtual reality and vestibular evoked myogenic potentials
- Tez No: 815839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) tanısı alan hastalarda utriküler fonksiyonları, kanalit repozisyon manevrası (KRM) tedavisi öncesi ve sonrası değerlendirerek vestibüler bilgilerin vertikal algı üzerindeki etkisini incelemek, sağlıklı bireylerin vertikal algısı ile karşılaştırmak, ayrıca elde edilen test sonuçları arasındaki korelasyonu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2023 yılı içerisinde Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Kliniği'nde BPPV tanısı alan 26 hasta ve 26 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Hasta grubuna KRM tedavisi öncesi ve sonrası subjektif vizüel vertikal test (SVV), dinamik subjektif vizüel vertikal test (DSVV) ve oküler vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyel test (oVEMP) uygulandı. Kontrol grubuna ise SVV ve DSVV testleri uygulandı. Elde edilen sonuçların istatistiksel analizleri IBM SPSS Statistics Base 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, IBM Corp. Released 25.0.0, Armonk, NY: IBM Corp.) ile değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık için p değerinin 0.05'in altında olması anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 41,15±14,46 olan 26 hasta birey, yaş ortalaması 35,77±12,77 olan 26 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hasta grubunda manevra öncesi ve sonrası DSVV değerleri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Kontrol grubu SVV değerleri ile hasta grubu manevra öncesi SVV değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to explore utricular functions in patients with benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) before and after canalith reposition maneuver (CRM) treatment to determine the effect of vestibular information on vertical perception, compare it to the vertical perception of healthy individuals, and calculate the correlation between the test results. Materials and Methods: The study was conducted in 2023 at the Department of Otolaryngology at Başkent University in Ankara, Turkey, with the participation of 26 BPPV-diagnosed patients and 26 healthy individuals. Prior to and following CRM treatment, the patient group received the subjective visual vertical test (SVV), dynamic subjective visual vertical test (DSVV), and ocular vestibular evoked myogenic potential test (oVEMP). SVV and DSVV tests were applied to the control group. Statistical results were analyzed with IBM SPSS Statistics Base 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, IBM Corp. Released 25.0.0, Armonk, NY: IBM Corp.). For statistical significance, a p-value below 0.05 was considered significant. Results: The study's participants included 26 patients with an average age of 41.15±14,46 and 26 healthy individuals with an average age of 35.77±12,77. When the DSVV values before and after the treatment were compared in the patient group, a significant difference was found (p0.05). A significant difference was found between the SVV values of the control group and the SVV values of the patient group before the treatment (p0.05).