Toplumsal olgulara kaleydoskop ile bakmak: Yoksulluk ve sosyal sorumluluğun Türk haber medyasında temsili
Examining social facts through the kaleidoscope: Representation of poverty and social responsibility in Turkish news media
  1. Tez No: 815841
  2. Yazar: GÖKSENİN KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tez, kamuoyu oluşturmada güçlü bir ortam olarak görünen medyanın, sosyal sorumluluk kuramından doğan görevlerini tartışmaktadır. Araştırmada sosyal sorumluluk kavramı, hem medya kuramı hem bir faaliyet alanı olarak ele alınmıştır. Türk haber medyasında sosyal sorumluluk mesajlarının yeri yoksulluk olgusundan hareketle incelenmiştir. Tez, gerçekliği yeniden üretimiyle medyayı, kaleydoskopa benzetmektedir. Tezdeki kaleydoskop, anlamları farklılaştıran güçte, bilgiyi yeniden üreten bir araçtır. Ortaya çıkışında hipodermik iğne kuramının da etkisi olduğu düşünülen sosyal sorumluluk kuramının bağlamında, medyanın üçüncü sektöre katkıları 'Sosyal Sorumluluk Kuramı Bağlamında Medyanın Gücü ve Haber', 'Çalışma Alanının Kavramsal Çerçevesi: Yoksullukla Mücadelede Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri', 'ATV, FOX TV, Kanal D, Show TV Haberlerinde İçerik Analizi ve Medyada Sosyal Sorumluluk Mesajlarının Yeterliliği ile ilgili Görüşler' başlıkları çerçevesinde analiz edilmiştir. Tezde, Türk haber medyasında yoksulluk ve sosyal sorumluluk kelimelerinin geçtiği yayınların içerik analizi yapılmıştır. Anket yöntemiyle ise medyada sosyal sorumluluk anlayışına dair görüşler tespit edilmiştir. Bu bağlamda elde edilen verilere göre araştırmaya katılanların, medyanın sosyal sorumluluk mesajlarını yeterli bulmadığı sonucuna varılmıştır. İzlenme oranı en yüksek 4 kanalın, sosyal sorumluluk konusu için haber yayın akışlarında özel bir alanları olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma değişkenlerinin demografik bilgiler bakımından incelenmesi sonucunda yaş, meslek durumu, yıllık gelir, eğitim durumu, bakımından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur, cinsiyet değişkeni bakımından ise anlamlı fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis discusses the duties of the media, which is seen as a powerful stage capable of molding public opinion, according to the Social Responsibility Theory. In this research, the social responsibility notion is addressed as a media model and as a third sector. Social responsibility messages on the news flow of the Turkish news media is examined through the lens of poverty. This thesis approaches the media as if it is a kaleidoscope because of the media's ability to reproduce truth. In this master's thesis, the kaleidoscope can be seen as a tool that is able to alter the meaning and reproduce information. The Hypodermic Needle Theory is considered to have an impact on the birth of the Social Responsibility Theory. In light of this information contributions of the media to the field of social responsibility are analyzed under the titles of 'The Power of Media and News in the Context of Social Responsibility Theory', 'Conceptual Framework of the Field of Study: Social Responsibility Activities in Combating Poverty', 'Content Analysis in ATV, FOX TV, Kanal D, Show TV News and Opinions on Adequacy of Social Responsibility Messages in the Media'. In this research, the content analysis of the broadcasts, in which the words“poverty and social responsibility”are mentioned in the Turkish news media, was made. With the survey method opinions on the understanding of social responsibility in the media were determined. It was concluded that the participants of the research did not find the social responsibility messages of the media sufficient. It has been determined that the 4 channels with the highest viewing rate do not have a special area in their news broadcasts for the subject of social responsibility. As a result of examining the research variables in terms of demographic information, a statistically significant difference was found in terms of age, occupation status, annual income, education level, but no significant difference was found in terms of the gender variable.