Tekirdağ'da Milli Bayram kutlamaları (1950-1980)
The National Celebrations in Tekirdag (1950-1980)
  1. Tez No: 815923
  2. Yazar: ONUR REYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tarih boyunca devletlerin başından önemli olaylar geçmiştir. Bu önemli olaylar karşısında verilen mücadele ve bu mücadelenin sonunda elde edilen başarı, unutulmamak adına kalıcı hale getirilmek istenmiştir. Milli Bayramların ortaya çıkmasında da önemli olaylar etkili olmuştur. TBMM'nin açılması ile birlikte bir Milli Bayram oluşturma çabasına girişilmiş ve 23 Nisan 1920 günü açılan meclisin gününe özel 23 Nisan Hakimiyet Bayramı olması ve daha sonra Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanması amaçlanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 19 Mayıs 1919 günü de daha sonra 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı olarak kutlanmıştır. 30 Ağustos günü zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz Harekâtı ise unutulmaması adına 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak anılmıştır. Saltanatın kaldırılmasının ardından yeni bir rejim arayışına girişilmiş ve yeni yönetim anlayışımızın Cumhuriyet olacağı benimsenmiş ve 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan ediliş tarihi de Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmıştır. Tüm yurtta coşkuyla kutlanan bayramlar Tekirdağ'da da coşkuyla kutlanmıştır. Çalışmanın konusunu 1950-1980 yıllarında Tekirdağ'da Milli Bayram kutlamaları oluşturmaktadır. Törenlerin nasıl gerçekleştirildiği ve Tekirdağ halkının törenlere karşı tutumunun aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, important events have been experienced by states. The struggle against these important events and the success achieved at the end of this struggle were intended to be made permanent in order not to be forgotten. Important events were also effective in the emergence of National Holidays. With the opening of the Parliament, an effort was made to create a National Day and it was aimed to be the 23 April Domination Day special for the day of the parliament opened on 23 April 1920 and later to be celebrated as the National Sovereignty and Children's Day. On May 19, 1919, when Gazi Mustafa Kemal Atatürk landed in Samsun, it was later celebrated as May 19, Commemoration of Atatürk and Youth and Sports Day. The Great Offensive Operation, which ended in victory on August 30, was named as August 30 Victory Day so that it would not be forgotten. After the abolition of the sultanate, a search for a new regime was undertaken and it was adopted that our new understanding of administration would be the Republic, and the Republic was declared on 29 October 1923. The proclamation date of the Republic was also celebrated as Republic DayHolidays celebrated with enthusiasm all over the country were also celebrated with enthusiasm in Tekirdağ. The subject of the study is the National Day celebrations in Tekirdağ between 1950-1980. It is aimed to convey how the ceremonies are carried out and the attitude of the people of Tekirdağ towards the ceremonies