Trakeobronkomalazili köpeklerde kan ve kıkırdak dokudaki iz element (bakır, çinko, demir, mangan ve silisyum) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of trace element (copper, zinc, iron, manganese and silicon) levels in blood and cartilage tissue in dogs with tracheobronchiomalacia
- Tez No: 815950
- Danışmanlar: PROF. DR. UTKU BAKIREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Veterinary Medicine, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Trakeobronkomalazi (TBM) solunum yollarının kıkırdak halkalarının yumuşaması sonucu mukavemetini kaybetmesi ile çeper membranın çökmesine bağlı olarak inspirasyon veya ekspirasyon esnasında trake ve bronşların kollabe olması durumudur. Etiyolojisi tam olarak bilinmemekte olup, kıkırdak halkaların dejenerasyonu ile birlikte multifaktörel bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Çeşitli solunum yolu hastalıklarında önemi saptanan iz elementler, trake ve bronşların yapısını oluşturan hyalin kıkırdak matrisi, kolajen lifler, proteoglikan kümeleri ve glikozaminoglikan yapısını etkilemektedir. Bakır (Cu), lizil oksidaz aktivitesinde ekstraselüller matris oluşumunda görevlidir. Çinko (Zn), tüm kolajen tiplerinin biyosentezinde ve degradasyonunda etkilidir. Demir (Fe), prolil hidroksilaz aktivitesinde ve kolajen sentezinde görev alır. Manganez (Mn) kıkırdak doku gelişiminde ve proteoglikan biyosentezinde ve glikozaminoglukan yan zincirlerinin uzamasında gereklidir. Silikon (Si), glikozaminoglikan ve protein komplekslerinin önemli bir bileşeni olup, ektrasellüler matris oluşumunun yanı sıra, mineralizasyonda etkilidir ve çeşitli çalışmalarda, kolajen içeriğine önemli etkisi gösterilmiştir. Bu araştırmada, bahseedilen iz elementlerin, TBM'de bozulmuş kıkırdak yapısıyla ilişkili olup olmadığı incelendi. Toplam 77 köpek çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 66 TBM hastası köpeğin kan serumu ve bu hastalardan 43ünün bronşiyal biyopsi örneği ile 11 sağlıklı köpeğin kan serumu ve bronş biyopsi örneğinde Cu, Zn, Fe, Mn ve Si düzeyleri karşılaştırılarak istatistiki öneminin olup olmadığı araştırıldı. TBM grubu vakalar kendi içinde lokasyon (tek taraflı ve bilateral) ve şiddete (< 50 çökme: hafif, >50 çökme: şiddetli) göre sınıflandırıldı. Grup içinde, şiddete göre ve lokasyona göre korelasyon analizi yapıldı. TBM vakaları arasında iz element düzeylerinin birbiriyle ilişkisi karşılaştırıldı. Serum örneklerinde, TBM ve sağlıklı grup iz element düzeyleri karşılaştırıldığında korelasyonun istatistiki öneme sahip olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Tracheobronchomalacia (TBM) is a condition in which the trachea and bronchi collapse during inspiration or expiration due to softening of the cartilage rings of the respiratory tract and collapse of the wall membrane. The etiology is not known exactly and it is thought to be a multifactorial disease with degeneration of cartilage rings. Trace elements, the importance of which has been determined in various respiratory diseases, affect the hyaline cartilage matrix, collagen fibers, proteoglycan clusters and glycosaminoglycan structure of the trachea and bronchi. Copper (Cu) is involved in the formation of extracellular matrix in lysyl oxidase activity. Zinc (Zn) is involved in the biosynthesis and degradation of all collagen types. Iron (Fe) is involved in prolyl hydroxylase activity and collagen synthesis. Manganese (Mn) is essential for cartilage tissue development and proteoglycan biosynthesis and elongation of glycosaminoglucan side chains. Silicon (Si) is an important component of glycosaminoglycan and protein complexes and is effective in mineralization as well as the formation of the extracellular matrix and has been shown to have a significant effect on collagen content in various studies. In this study, we investigated whether these trace elements are associated with impaired cartilage structure in TBM. A total of 77 dogs were included in the study. Cu, Zn, Fe, Mn and Si levels in the blood serum and bronchial biopsy specimens of 66 dogs with TBM and 43 of these patients were compared with the blood serum and bronchial biopsy specimens of 11 healthy dogs to determine statistical significance. TBM group cases were classified according to location (unilateral and bilateral) and severity (50 collapses: severe). Correlation analysis was performed within the group, according to severity and location. The correlation of trace element levels between TBM cases was compared. In serum samples, the correlation between TBM and healthy group trace element levels was not statistically significant (p>0.05).