Kronik obstrüktif akciğer hastalığı atağı ile hastanemize başvuran ve yatışı gereken hastalarda bronşektazinin atak sıklığı, şiddeti ve yatış süresine etkisi
- Tez No: 790355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KIRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ: KOAH genellikle tehlikeli parçacıklara veya gazlara maruz kalmanın neden olduğu, persistan respiratuar semptomlar, hava akımı sınırlaması ve solunum yolu ve/veya alveoler anormallikler ile karakterize olan yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. KOAH hastalarının yaklaşık %30-40'ında görülen ancak birlikteliğinin nedenleri henüz net olarak ortaya konmamış olan bronşektazi varlığında hastaların solunum fonksiyonlarında ciddi bozulma, yıllık alevlenme sayılarında ve alevlenme ağırlığında artış, potansiyel patojen mikroorganizma tespitinde artış (özellikle Pseudomonas aeruginosa) görülmekte ve tüm bu nedenlere bağlı daha yüksek morbidite ve mortalite söz konusu olmaktadır. Çalışmamızın amacı KOAH alevlenme nedeni ile hastaneye yatırılan hastalarda bronşektazinin görülme oranını saptamak, bronşektazi birlikteliğinin KOAH atak sıklığı, şiddeti ve yatış süresi üzerine bir etkisinin olup olmadığını belirlemek ve radyolojik olarak tespit edilen bronşektazinin tipi ve yaygınlığı ile güncel KOAH rehberlerinde tanımlanan fenotipik yaklaşıma dayalı yeni KOAH gruplarına katkı sağlamaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız hastane tabanlı, tek merkezli olan prospektif kesitsel bir çalışmadır. Haziran 2019 – Ekim 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde KOAH alevlenme ile yatırılan 50 hasta çalışmamıza dahil edildi. Çalışmamıza dahil ettiğimiz hastalar bronşektazisi olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların sosyodemografik özellikleri, rutin kan tetkikleri, kan gazları, balgam kültür sonuçları, toraks bilgisayaralı tomografi değerlendirmelerine göre Smith Skorları ve Modifiye Reiff Skorları, EKG ve EKO tetkikleri, solunum fonksiyon testleri, CAT ve mMRC skorları, GOLD evrelemesi, yatış süresinde aldıkları medikal tedaviler, oksijen tedavileri ve mekanik ventilatör uygulamaları kayıt altına alındı. Hastaların KOAH ve eşlik eden komorbid hastalıklarına yönelik aldıkları medikal tedaviler kayıt altına alındı. Hastalar evde uzun süreli oksijen tedavisi ve non-invaziv mekanik ventilasyon kullanımı ile ilgili sorgulandı. Hastalar taburculukları sonrasındaki ilk 6 aylık dönemde alevlenmeler yönünden prospektif olarak poliklinik ve telefon vizitleri ile takip edildi. BULGULAR: Çalışmamız %28'i (n=14) kadın, %72'si (n=36) erkek olan toplam 50 olguyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan olguların yaşları 48 ile 91 arasında değişmekte olup, ortalama 70,02±10,27 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan 50 hastanın %44'ünde (n=22) bronşektazi eşlik etmekteydi. Bronşektazinin daha çok tübüler tipte (%68) olduğu, yerleşim yerinin daha çok alt loblarda (%36) ve bilateral (%55) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: COPD is a common, preventable and treatable disease characterized by persistent respiratory symptoms, airflow limitation, and airway and / or alveolar abnormalities, often caused by exposure to hazardous particles or gases. In the presence of bronchiectasis, which is seen in approximately 30-40% of COPD patients, but the reasons for this association have not yet been clearly revealed, severe impairment in respiratory functions, increase in the annual number of exacerbations and exacerbation severity, increase in the detection of potential pathogenic microorganisms (especially Pseudomonas aeruginosa), and all these reasons are observed and all these reasons are associated with higher morbidity and mortality. The aim of our study was to determine the incidence of bronchiectasis in patients hospitalized due to COPD exacerbation, and to determine whether bronchiectasis association has an effect on the frequency, severity and length of stay of COPD and to contribute to new COPD groups based on the phenotypic approach defined in the current COPD guidelines and the type and prevalence of radiologically detected bronchiectasis. MATHERIAL AND METHOD: Our study is a hospital-based, single-center prospective cross-sectional study. 50 patients hospitalized with COPD exacerbation in SBU Kartal Dr Lütfi Kırdar City Hospital - Chest Diseases Clinic between June 2019 and October 2020 were included in our study. The patients we included in our study were divided into two groups as those with and without bronchiectasis. Sociodemographic characteristics of the patients, routine blood tests, blood gases, sputum culture results, Smith Scores and Modified Reiff Scores according to thorax computed tomography evaluations, ECG and ECO examinations, respiratory function tests, CAT and mMRC scores, GOLD staging, medical treatments they received during hospitalization. Medical treatments for COPD and other comorbid diseases were recorded. Patients were questioned about the use of long-term home oxygen therapy and non-invasive mechanical ventilation. The patients were followed prospectively in terms of exacerbations in the first 6 months after discharge, with outpatient clinic and telephone visits. RESULTS: Our study was conducted with a total of 50 cases, 28% (n = 14) female and 72% (n = 36) male. The ages of the subjects included in the study ranged from 48 to 91, and the mean was found to be 70.02 ± 10.27. In 44% (n = 22) of 50 patients participating in the study, bronchiectasis was accompanied. It was found that bronchiectasis was mostly tubular type (68%), the location was mostly in the lower lobes (36%) and bilateral (55%).