İnternet tabanlı Renal Klerens Matematik Modeli
Internet-based Renal Clearance Mathematical Model
  1. Tez No: 815981
  2. Yazar: YASİN YEŞİLAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Matematik, Physiology, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Modelleme ve Simülasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medikal Modelleme ve Simülasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Vücut su ve elektrolit dengesinin sağlanmasında böbrekler büyük öneme sahiptir. Böbreklerin filtrasyon performansını doğrudan ölçmek çok zor olduğu için, glomerüler filtrasyon hızı dolaylı olarak renal klerens yardımıyla ölçülür. Renal klerens hesaplaması, böbrek hastalıklarının teşhis ve takibinde, özellikle de böbrek yetmezliği tedavisinde ilaç dozlarının ayarlanmasında önemlidir. Riggs 1970 yılında renal klerens matematik modeli geliştirmiş ve bu model üzerinde simülasyonlar yaparak fizyolojik olarak kabul edilebilir sonuçlar alındığını göstermiştir. Renal klerensin fizyoloji eğitiminde kavraması zor bir konu olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, Riggs'nin modelinin renal klerens eğitiminde çevrimiçi kullanılabilirliğini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Riggs'nin matematik modeli Simulink platformunda kurulmuş ve çeşitli senaryolar test edilerek fizyolojik olarak anlamlı çıktılar elde edilmiştir. Daha sonra HTML, CSS, PHP ve JavaScript internet tabanlı programlama dilleri kullanılmıştır. Önyüz tasarımında Bootstrap, Chart.js kütüphaneleri kullanılarak, lokal sunucu üzerinde çalışan internet sitesi kurulmuştur. Bulgular: Test edilen senaryoların sonuçlarının Simulink ve internet sitesi için aynı olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Fizyolojik olarak anlamlı sonuçlar üreten internet sitesinin, tıp eğitiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The kidneys have great importance to provide water and electrolyte balance in the body. Because it is very difficult to measure directly the filtration performance of the kidneys, glomerular filtration is measured indirectly by using renal clearance. Calculation of renal clearance is crucial in the diagnosis and follow-up of kidney diseases, and especially for planning the medicine doses in renal failure treatment. Riggs developed a mathematical model of renal clearance in 1970 and demonstrated that simulations based on this model provides physiologically acceptable results. It is known that renal clearance is a concept that is difficult to grasp in physiology education. The aim of this study is to render possible online usage of Riggs' model for teaching renal clearance. Materials and Methods: Riggs' model has been implemented on the Simulink platform and applied to several scenarios where physiologically meaningful outputs have been obtained. Then, internet-based programming languages of HTML, CSS, and PHP have been used. An internet site working on a local server was developed by using libraries of Bootstrap and Chart.js for website frontend design. Results: The results of tested scenarios were found to be the same for Simulink and the website. Conclusion: It was concluded that the website, which generates physiologically meaningful results, can be used for purposes of medical education.