Ters yüz öğrenme modelinin beşinci sınıf öğrencilerinin Ondalık Gösterimler konusundaki başarılarına ve alan dili kullanımlarına etkisi
The effects of flipped learning model on achievements and use of subject language of fifth-grade students in Decimal Notations
- Tez No: 815987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, ters yüz öğrenme modelinin 5. sınıf öğrencilerinin“Ondalık Gösterimler”konusundaki akademik başarılarına ve alan dili kullanımlarına etkisini incelemektir. Araştırmada ters yüz öğrenme modelinin 5. sınıf öğrencilerinin ondalık gösterimler konusundaki alan dili kullanımlarına ve akademik başarılarına etkisi incelendiğinden deneysel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen araştırma modeli olarak benimsenmiştir. Çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kâğıthane ilçesindeki bir devlet ortaokulunun 5. sınıfında öğrenim gören 98 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunda 49 öğrenci, kontrol grubunda da 49 öğrenci bulunmaktadır. Araştırmanın deney ve kontrol gruplarının seçiminde amaca yönelik örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 5 hafta içerisinde toplam 25 derste tamamlanmıştır. Bu süreçte, deney grubunda ters yüz öğrenme modeli ile kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi ile dersler yürütülmüştür. Araştırmada deney ve kontrol grubundaki öğrencilere ön test ve son test olarak 20 çoktan seçmeli sorudan oluşan“Ondalık Gösterimler Başarı Testi”ve araştırmacı tarafından geliştirilen 12 açık uçlu sorudan oluşan“Alan Dili Ölçeği”uygulanmıştır.“Alan Dili Ölçeği”ile öğrencilerin alan dili kullanımları 'matematiksel sembol kullanımı', 'sözel olarak ifade etme' ve 'model ile gösterim' boyutlarında incelenmiştir. Alan Dili Ölçeğindeki soruların değerlendirilebilmesi için araştırmacı tarafından rubrik hazırlamıştır. Araştırmada elde edilen ön test ve son test verileri IBM SPSS 28.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol gruplarının ondalık gösterimler konusundaki akademik başarılarının ve alan dili kullanımlarının birbirine denk olduğu görülmüştür. Araştırma neticesinde, ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin ondalık gösterimler konusundaki akademik başarılarını ve alan dili kullanımlarını geleneksel öğretim yöntemine göre daha fazla artırdığı ve daha etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the flipped learning model on the academic achievement of 5th-grade students in“Decimal Notation”and their use of the subject language. Since this study focuses on the effect of the flipped learning model on the use of the subject language and academic achievement of 5th-grade students in decimal notations, the pre-test-post-test quasi-experimental research design with a control group was adopted as one of the experimental research methodologies. The study group consisted of 98 students studying in the 5th grade of a public secondary school in the Kağıthane district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. There were 49 students both in the experimental and control groups. The criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling strategies, was employed to select the experimental and control groups for this research. The present study was conducted over a period of five weeks, comprising 25 lessons. During this process, the flipped learning model was implemented in the experimental group, while the control group received traditional teaching methods. As part of this study, both the experimental and control groups of students were administered the“Decimal Notation Achievement Test”, which consisted of 20 multiple-choice questions, and the“Subject Language Scale”, which consisted of 12 open-ended questions developed by the researcher. The Subject Language Scale was utilized to assess students' use of the subject language in relation to the aspects of 'mathematical symbol use', 'verbal expression' and 'notation with a model'. To evaluate the questions in the Subject Language Scale, a rubric was prepared by the researcher. The pre-test and post-test data collected in the research were analyzed using the SPSS 28.0 software package. At the beginning of the study, it was seen that the academic achievements of both the experimental and control groups in decimal notation, as well as their use of the subject language, were equivalent to each other. As a result of the research, it was concluded that the flipped learning model demonstrated a greater increase in academic achievement for students in decimal notation and their language use more compared to the traditional teaching method. Therefore, the flipped learning model was found to be a more effective method.