Fıtık cerrahisi sonrası dren varlığı ve yatış pozisyonunun uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of drain existence and lying position on SLEEP quality after hernia surgery
- Tez No: 815986
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma fıtık ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrası dönemde dren varlığı ve yatış pozisyonlarının uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışma Kasım 2021-Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği biriminde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini fıtık cerrahisi geçiren hastalar oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü hesaplaması G*Power 3.1.9.4 programı ile yapılarak 128 kişi olarak belirlendi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Uyku ve Yatış Şekli Alışkanlıkları Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Richard Campbell Uyku Ölçeği aracılığıyla toplandı. İstatistiksel hesaplama amacıyla SPSS yazılımı versiyon 25 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) kullanıldı ve Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Bonferroni testi Wilcoxon testi, Friedman testi, McNemar Testi kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen bireylerin yaş ortalaması 56,15±11,66 olarak bulundu. Hastaların %79'u inguinal herni cerrahisi geçirdi. Drenler %49,2 oranıyla sağ alt kadrana yerleşimliydi. Cerrahi öncesine göre cerrahi sonrası hastaların %49'unun uyku pozisyonunun değiştiği saptandı. RCU ölçeğine göre dren varlığıyla ilgili anlamlı ilişkiler bulundu. Dren varlığının uyku kalitesini düşürdüğü, drenin çekilmesiyle birlikte uyku kalitesinin öncekinden daha iyi hale geldiği bulundu. Cerrahi işlem öncesine göre uyku pozisyonu değişen bireylerin uyku kalitesinin kötüleştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive and prospective study in order to examine the effect of post- procedure drain presence and lying positions on the sleep quality of patients who had hernia surgery.The research was carried out between November 2021-March 2023 in Istanbul Training and Research Hospital General Surgery Clinic unit.The population of the study consists of patients who underwent hernia surgery.The sample size was determined as 128 people through the G*Power 3.1.9.4 program.Data were collected through Personal Information Form, Sleep and Bed Habits Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, and Richard Campbell Sleep Scale.Statistical calculations were made with SPSS software version 25(IBM Corp., USA) and Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Bonferroni test, Wilcoxon test, Friedman test, McNemar test were used. The mean age of the individuals included in the study was found to be 56.15±11.66. 79% of the patients had inguinal hernia surgery. The drains were located in the right lower quadrant with a rate of 49.2%. It was determined that the sleeping position of 49% of the patients changed after the surgery compared to the pre- surgery. Significant correlations were found with the presence of drains according to the RCU scale. It was found that the presence of the drain decreased the sleep quality, and with the removal of the drain, the sleep quality became better than before. It was determined that the sleep quality of the individuals whose sleeping position was changed compared to the pre-surgical procedure worsened