Kyaneai bezemeli ve yazılı lahitler
The Reliefs and inscription sarkophagi of kyaneai, magistrat
  1. Tez No: 81606
  2. Yazar: ELİF UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT İDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Likya bölgesinin karakteristik mezar yapılarını yansıtan semerdam biçimli, mahya kirişli kapaklara sahip lahitler, IS.y.y.'dan itibaren araştırmacıların ilgisini çekmiş; lahitlerin tarihlendirilmesi ve sınıflandırılmasıyla ilgili çalışmalar başlamıştır. Bizim çalışma konumuz da bu doğrultuda olmuş ve Merkez Likya bölgesinde bulunan Kyaneai antik kentinin bezemeli ve yazıtlı lahitleri alınarak, formlarına ve taşıdıkları bezemelere göre bir tipoloji yaratılmıştır. Yaratılan tipolojide, formlarına göre beş ana tip ve onüç alt tip meydana getirilmiştir. Üstlerindeki bezeme öğelerine göre de ayrıca gruplara ayrılmıştır. Bu gruplandırmada lahitler; kapaklarında bezeme olanlar, teknelerinde bezeme olanlar ve hem kapak hem teknesinde bezeme bulunanlar biçiminde ele alınmıştır. Saptanan bu tiplerin, diğer kentlerdeki lahitlerle uyum gösterip göstermediği incelenerek ve yazıtlarıyla bağdaştırılarak tarihlendirilmiştir. Likya bölgesindeki ölü gömü adetleri de incelenerek bazı genel sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Toplam 78 adet lahit çalışma kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the 18th century, Lykia sarcophagi with Gothic lids which reflected the characteristics of grave structures of Lykian region have been attracted the interests of researchers and the studies have been started about the classification and dating of them. In this thesis, a typology was created in accordance with the forms and reliefs -»by using the sarcophagi with inscriptions and relief in Kyaneai, Lykia. Five main types and thirteen sub-types were produced according to these typological forms. In addition, they were separated into three groups in terms of their reliefs. First group of sarcophagi was evaluated as Gothic lids with the reliefs, secondly, chests with the reliefs and thirdly the reliefs in both Gothic lids and the chests. These types were dated by comparing with the sarcophagi in other cities and by examining whether they are in comfort with each other. Additionally, burial customs were examined in Lykian region in order to reach some general results. This study consists of 78 sarcophagi.