Örgütsel özdeşleşmenin oluşumunda farklılıkların yönetimi ve örgüt kültürünün rolünün araştırılması
Investigation of the role of diversity management and organizational culture in the formation of organizational identification
  1. Tez No: 816060
  2. Yazar: ZEYNEP ŞİFA YARATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel ekonomik sistem içerisinde çeşitliliğin artması beraberinde birçok avantajı ve dezavantajı getirmektedir. Çalışanların sahip olduğu farklı özellik ve yetenekler ile birçok zenginlik de beraberinde gelmektedir. Ortak bir istihdam ve kimliğin temelini oluşturan örgüt kültürü, bünyesinde barındırdığı çeşitlilik ve farklılık ile bireylerin performanslarını ve motivasyonlarını etkilemektedir. Bu zenginliklerin doğru yönetimi ile işletmeler rekabet avantajı sağlayabilir ve çalışanları arasında güçlü bir ilişki ve özdeşleşme kurabilmektedir. Bu kapsamda hazırlanan çalışmanın amacı farklılıkların yönetimi anlayışı alt boyutlarını ve örgüt kültürünün örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada kolayda örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler Google Forms üzerinden online anket aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma 265 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 programı ve PROCESS macro kullanılmıştır. Araştırma analizi sonucunda farklılıkların yönetimi alt boyutlarının örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Farklılıkların yönetimi alt boyutlarının örgüt kültürü üzerindeki etkisi ile örgüt kültürünün örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisi de anlamlı bulunmuştur. Aracı roller incelendiğinde, örgüt kültürünün tüm ilişkilerde aracı role sahip olduğu sonucuna ulaşılmış ve tüm hipotezler kabul edilmiştir. Çalışma sonucunda bulgular tartışılmış ve gelecek çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing diversity within the global economic system brings with it many advantages and disadvantages. With the different characteristics and abilities that employees have, there is also a lot of wealth. Organizational culture, which forms the basis of a common employment and identity, affects the performance and motivation of individuals with the diversity and difference it embodies. With the correct management of these riches, enterprises can provide a competitive advantage and establish a strong relationship and identification between their employees. The aim of the study prepared in this context is to examine the sub-dimensions of the understanding of the diversity management and the impact of organizational culture on organizational identification. In the study, easy sampling and snowball sampling methods were used. The data were collected through an online survey via Google Forms. The study was conducted on 265 participants. SPSS 24 program and PROCESS macro were used in the analysis of the obtained data. As a result of the research analysis, the effect of the sub-dimensions of the diversity management on organizational identification was found to be statistically significant. The effect of diversity management sub-dimensions on organizational culture and the effect of organizational culture on organizational identification were also found significant. When intermediary roles were examined, it was concluded that organizational culture has an intermediary role in all relationships, and all hypotheses were accepted. As a result of the study, the findings were discussed and future study proposals were presented.