Kırsal bölgede yaşayan 40 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, posa tüketim miktarları ve bağırsak alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity levels, fiber consumption amounts and intestinal habits of adult individuals aged 40 and over living in rural areas
  1. Tez No: 816071
  2. Yazar: ŞERİFE DENLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma kırsal bölgede yaşayan 40 yaş ve üzeri yetişkin bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri, posa tüketim miktarları ve bağırsak alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Kasım 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında Nevşehir ili Ürgüp ilçesine bağlı köylerde 40 yaş ve üzeri toplamda 584 kadın/erkek bireyler üzerinde yapılmış kesitsel tipte bir araştırmadır. Bireyleri değerlendirmek için demografik bilgilerden, Bristol Gaita Skalası'ndan, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ)'ndan ve üç günlük besin tüketimde kaydından oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Bireylerle yüz yüze görüşme yapılarak araştırmaya katılmayı kabul edenlere anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde başlıca kullanılan testler: Ki kare testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Testi, Spearman korelasyon analiz testleridir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between physical activity levels, fiber consumption and bowel habits of adults aged 40 years and older living in rural areas. The study was a cross-sectional study conducted between November 2022 and January 2023 on a total of 584 male/female individuals aged 40 years and over in the villages of Ürgüp district of Nevşehir province. A questionnaire form consisting of demographic information, Bristol Stool Scale, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ) and a three-day food consumption record was applied to evaluate the individuals. Individuals were interviewed face-to-face and the questionnaire was administered to those who agreed to participate in the study. SPSS 24.0 program was used for data analysis. The main tests used in statistical analysis were: Chi-square test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Test, Spearman correlation analysis tests.