Şakerim Kudayberdiulının şiirlerinde yapı ve tema
Structure and theme in şakerim Kudayberdiuli's poems
- Tez No: 816070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHADIR GÜCÜYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sovyetler Birliğinin dağılması, dünya ve Türk tarihi bakımından en önemli olaylardan biridir. 20. Yüzyıl başlarında Türkiye ile diğer Türk toplulukları arasına konulan engeller, bu yeni durum ile ortadan kalktı. İncelememizde 19. Yüzyıl Klasik Kazak Edebiyatının en önemli ismi olan Abay Kunanbayev'in öğrencisi ve takipçisi Şakerim Kudayberdiulı'nın hayatı, şiirlerindeki yapı ve tema incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde; Şakerim Kudayberdiulı'nın hayatı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; şairin edebi şahsiyeti işlenmiştir. Üçüncü bölümde; Şairin şiirlerindeki yapı incelenmiştir. Dördüncü bölümde Kudayberdiulı'nın şiirlerinin teması incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümü ve Şakerim Kudayberdiulı'nın“gençler”için yazdığı şiirlerinin Türkiye Türkçesi verilerek çalışmamız hitama ermiştir.
Özet (Çeviri)
The dissolution of the Soviet Union is one of the most important events in world and Turkish history. 20th century The obstacles placed between Turkey and other Turkish communities in the beginning have been eliminated with this new situation got up. In our review, Abay Kunanbayev, the most important name of the 19th Century Classical Kazakh Literature. The life of his student and follower Şakerim Kudayberdiulı, the structure and theme of his poems were examined. In the first part of our study; Information is given about the life of Şakerim Kudayberdiulı. Second In the section; The literary personality of the poet is discussed. In the third part; The structure in the poet's poems was examined. In the fourth chapter, the theme of Kudayberdiulı's poems was tried to be examined. Conclusion section and Our study has ended with translation of Şakerim Kudayberdiulı's poems written for“young people”to Turkey Turkish.