It security incident response on DDOS attack using machine learning
DDOS saldırısında makine öğrenmeyi kullanarak bt güvenliği olaylarına müdahale
  1. Tez No: 816085
  2. Yazar: ALI BAKER
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞAFAK DURUKAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, ağ kaynaklarını aşırı yükleyerek yasal kullanıcı erişimini engellemeyi amaçlayan kötü niyetli bir yöntem olan Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, bu saldırılar genellikle saldırganın, kötü amaçlı yazılımla enfekte olmuş çok sayıda istemci cihazı sömürmesini ve onları ağ altyapısını taşmaları için koordine etmesini içerir. Bu tezde, DDoS saldırılarını tespit etmedeki etkinlikleri için çeşitli makine öğrenmesi algoritmaları kullanılacak ve araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study Distributed Denial of Service (DDoS) attacks, a malevolent method used by attackers to prevent legitimate user access by overwhelming network resources. Specifically, these attacks often involve the attacker exploiting a multitude of client devices, infected with malware, and coordinating them to inundate the network infrastructure. In this thesis, a variety of machine learning algorithms will be utilized and investigated for their effectiveness in detecting DDoS attacks.