Güvenlik operasyon merkezlerinde açık kaynak uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of open source applications in security operations centers
- Tez No: 938434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Açık kaynak teknolojilerin entegrasyonuyla bir Güvenlik Operasyon Merkezi kurulması ve işletilmesinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Açık kaynak çözümlerinin kullanımının, gelişmiş siber tehditlere karşı daha esnek ve maliyeti etkin bir güvenlik stratejisi sunup sunmadığı üzerine odaklanacak olan çalışma, açık kaynak Güvenlik Operasyon Merkezi'nin performansını, ölçülebilirlik ve ölçeklenebilirlik açılarından değerlendirecektir. Bu bağlamda, açık kaynak güvenlik uygulamaların ve araçlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Güvenlik Operasyon Merkezi'nin tehdit tespiti, yanıt verme ve güvenlik olayı yönetimi gibi temel görevlerdeki performansını analiz ederek, organizasyonların siber güvenlik stratejilerini güçlendirmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
It aims to evaluate the effectiveness of establishing and operating a Security Operation Center (SOC) through the integration of open source technologies. The study will focus on whether the use of open source solutions provides a more flexible and cost-effective security strategy against advanced cyber threats. In this context, the research will assess the performance of the open source Security Operation Center from the perspectives of measurability and scalability. Analyzing the performance of the Security Operation Center created by integrating open source security software and tools, particularly in essential tasks such as threat detection, response, and security incident management, will contribute to strengthening organizations' cybersecurity strategies.