Böbrek transplantasyonuna canlı vericilerin etkisi
- Tez No: 816088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLE GÜVEN APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) seçkin bir tedavisi olan böbrek transplantasyonunda doku uyumu, anti-HLA antikor, akut rejeksiyon gibi immünolojik olan ve alıcının ve vericinin özellikleri ile transplantasyon sonrası komplikasyonlar allogreftin sağkalımın etkiler. Böbrek transplantasyonu SDBY'deki tedavilerin en küratif lanıdır. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD CTF Transplantasyon ünitesinde canlı vericilerden böbrek transplantasyonu yapılan 185 alıcının canlı vericilerine ait etmenlerin (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi) akut rejeksiyon, post-transplant komplikasyonlara, allogreft sağkalımına, kronik allogreft nefropatisine (KAN) ve mortaliteye etkisi araştırdık. Hastalarımızın demografik sonuçları şöyleydi: (Verici / Alıcı) ,ortalama yaş: 28,9 / 48 ; VKİ : 22 / 27 , cinsiyet dağılımı ( E - K ) : 142-43 / 69-116 idi. Akut rejeksiyon atağı : %41 , hipertansiyon : %84 , KAN : % 36,2 olarak görülmüştü. Verici yaşının artması ( 55 yaş üzeri ) ile hem allogreft fonsiyonunda hem de sağkalımda azalmaya neden olmaktaydı. Kadın vericilerden böbrek alan erkeklerin allogreft fonksiyonları daha kötü idi. Ancak verici cinsiyeti ile akut rejeksiyon ve KAN arasında ilişki kuralamadı. Vericiye ait özelliklerin mortaliteye doğrudan etkisi saptanamadı. Böbrek transplantasyonunda amaç daha uzun hasta ve greft sağkalımı sağlamaktır. Alıcıya ait etmenler yanında verici özelliklerinin de önemli olduğu bilinmektedir. Yaşlı vericilerin ve kadın vericilerin iyi bir greft sağkalımı için engelleyici olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An outstanding treatment for end-stage renal disease (ESRD) histocompatibility in kidney transplantation, anti-HLA antibody, acute rejection such as immunological and transplantation with the characteristics of the recipient and donor post-complications affect allograft survival. Kidney transplantation is the most curative of treatments for ESRD. In this study Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of General Surgery, CTF Transplantation of 185 recipients who received kidney transplantation from living donors in the unit. Factors related to living donors (age, gender, body mass index) rejection, post-transplant complications, allograft survival, We investigated its effect on choronic allograft nephropathy (CAN) and mortality. of our patients demographic results were as follows: (Donor / Recipient), average age: 28.9 / 48; BMI: 22 / 27, gender distribution (M - F): 142-43 / 69-116. Acute rejection attack: It was seen as 41%, hypertension: 84%, BLOOD: 36.2%. Donor age increases (over 55 years of age), both allograft function and survival was causing a decrease. Men receiving kidneys from female donors allograft functions were worse. However, acute rejection may occur depending on donor gender. He could not establish a relationship between CAN and CAN. Donor characteristics affect mortality no direct effect could be detected. The aim of kidney transplantation is longer patient and graft survival. is to provide. In addition to recipient factors, donor characteristics are also important. is known. For good graft survival of elderly donors and female donors It has been concluded that it may prevent