Adölesan Basketbolcularda Dirsek Propriosepsiyonu, Üst Ekstremite Fiziksel Performansı ve Pas Doğruluğu Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Investigation of the relationship between elbow proprioception, upper extremity physical performance and pass accuracy in adolescent basketball players
  1. Tez No: 816102
  2. Yazar: BUSE NUR SALTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalıĢmanın amacı adölesan basketbolcularda dirsek propriosepsiyonu, üst ekstremite fiziksel performansı ve pas doğruluğu arasında iliĢki varlığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Dahil edilme kriterlerine uyan, 15-18 yaĢ aralığındaki 45 adölesan basketbolcu (22 kız, 23 erkek) araĢtırmaya dahil edildi. Katılımcıların dirsek eklem propriosepsiyon ölçümü için Eklem Pozisyon Hissi Testi ile Kuvvet EĢleme Beceri Testi kullanıldı. Üst ekstremite fiziksel performansını değerlendirmek için Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi (KKZÜEST) ve Oturarak Sağlık Topu Atma (OSTA) Testi kullanıldı. Pas doğruluğunu test etmek için ise Amerikan Sağlık, Beden Eğitimi ve Serbest Zamanları Değerlendirme ve Dans Birliği'nin Pas Doğruluğu Testi kullanıldı. Sonuç ölçümleri arasındaki olası iliĢkileri belirlemek için Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların hem eklem pozisyon hissi ölçüm sonuçlarının hem de kuvvet eĢleme becerilerinin KKZÜEST normalize skorları (p < 0,05) ve güç skorları (p < 0,05), OSTA mesafeleri (p < 0,05) ve pas doğruluğu (p < 0,05) ile iliĢkili olmadığı görüldü. Katılımcıların KKZÜEST normalize skorlarının OSTA mesafeleri ile düĢük düzeyde ve pozitif yönde iliĢkili olduğu (rs= 0,336, p < 0,05) ancak pas doğruluğu ile iliĢkili olmadığı görüldü (p < 0,05). KKZÜEST güç skorlarının ise OSTA mesafeleri ile pozitif yönde ve orta derecede (rs = 0,770, p < 0,05), pas doğruluğuyla ise pozitif yönde ve zayıf derecede iliĢkili olduğu görüldü (rs = 0,422, p < 0,05). OSTA mesafesinin de pas doğruluğu ile pozitif yönde iliĢkili olduğu ve bu iliĢkinin orta düzeyde olduğu sonucuna ulaĢıldı (rs = 0,612, p < 0,05). Sonuç: Adölesan basketbolcuların dirsek propriosepsiyonunun, üst ekstremite fiziksel performansı ve pas doğruluğu ile iliĢkili olmadığı; üst ekstremite fiziksel performans testlerinin ise pas doğruluğu ile iliĢkili olduğu görüldü. Sonuç olarak adölesan basketbolcularda üst ekstremite fiziksel performansının geliĢtirilmesinin pas doğruluğunu artırabileceği ve bunun da maç sonuçlarına katkıda bulunabileceği düĢünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the relationship between elbow proprioception, upper extremity physical performance, and pass accuracy in adolescent basketball players. Materials and Methods: 45 adolescent basketball players (22 girls, 23 boys) between the ages of 15-18 years who met the inclusion criteria were included in the study. Angle repetition test and force matching skill test were used to measure elbow proprioception of the participants. Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test (CKCUEST) and Seated Medicine Ball Throw Test (SMBTT) were used to evaluate upper extremity physical performance. The American Alliance for Health, Physical Education, Recreation, and Dance was used to test pass accuracy. Spearman correlation analysis was used to determine possible relationships between outcome measures. Results: Both joint position sense measurement results and force matching skills of the participants were not associated with CKCUEST normalized scores (p < 0.05) and power scores (p < 0.05), SMBT distances (p < 0.05), and pass accuracy (p < 0.05). CKCUEST normalized scores of the participants were found to be weakly and positively correlated with SMBT distances (rs = 0.336, p < 0.05) but not correlated with pass accuracy (p < 0.05). CKCUEST power scores were found to be positively and weakly correlated with SMBT distances (rs = 0.422, p < 0.05). It was concluded that SMBT distance was also positively correlated with pass accuracy, and this relationship was moderate (rs = 0.612, p < 0.05). Conclusion: It was concluded that elbow proprioception was not associated with upper extremity physical performance and pass accuracy in adolescent basketball players. It was observed that the upper extremity physical performance tests of adolescent basketball players were associated with pass accuracy. It was observed that adolescent basketball players upper extremity physical performance tests were associated with pass accuracy. Based on our results, improving upper extremity physical performance in adolescent basketball players will positively affect match scores.