Suriyeli öğrencilerin Türk eğitim sistemi içerisindeki yeri ve eğitimde karşılaştıkları problemler: Kilis ili örneği
The place of Syrian students in the Turkish education system and the problems they face in education: The example of Kilis province
  1. Tez No: 816101
  2. Yazar: NURETTİN GIRGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Göç hareketleri, insanlık tarihinin ilk zamanlarından itibaren ortaya çıkmış bir durumdur. Günümüzde Orta Doğu'da yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle göçler bu coğrafyada artmış ve çeşitli ülkelere göç dalgası yaşanmıştır. Bu göç dalgalarından en çok etkilenen ülkelerden birisi de Türkiye olmuştur. 2011 yılında Suriye'de başlayan savaş durumundan dolayı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 01.12.2022 tarihi güncel verilerine göre Suriye'den Türkiye'ye 3.570.234 kişi göç etmiştir. Türkiye, bu göçler sebebiyle göç eden bireyler için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların başında da eğitim gelmektedir. Bu çalışmamızda yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kalan geçici koruma altında olan Suriyeli öğrenciler için Türk Eğitim Sistemi içerisinde hangi çalışmaların yapıldığı incelenmiştir. Bunun yanında göç edenlerin büyük çoğunluğunu oluşturan ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocukların Türk Eğitim Sistemine nasıl katıldığı ve Suriyeli öğrencilerin eğitim sistemine katıldıktan sonra eğitim öğretim içerisinde hangi sorunlarla karşılaştığı araştırılmış, karşılaşılan sorunlara çözüm önerisi getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration movements have emerged from the earliest times of human history. Today, due to the negative events in the Middle East, migration has increased in this geography and there has been a wave of migration to various countries. One of the countries most affected by these migration waves has been Turkey. Due to the war situation that started in Syria in 2011, 3.570.234 people migrated from Syria to Turkey, according to the current data of the General Directorate of Migration Management, dated 01.12.2022. Turkey has carried out various studies for individuals who migrated due to these migrations. Education is at the forefront of these studies. In this study, it was examined which studies were carried out in the Turkish Education System for Syrian students under temporary protection who had to leave the region they lived in. In addition, it has been researched how the children of primary and secondary school age, who make up the majority of the immigrants, participate in the Turkish Education System and what problems Syrian students encounter in education after they join the education system, and it is tried to offer solutions to the problems encountered.