Technology and employee collaboration in the wake of organizations' digital transformation
Organizasyonların dijital dönüşümünde teknoloji ve çalışan işbirliği
- Tez No: 816153
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez çalışmasında, dijital dönüşüm, organizasyonlardaki dijital olgunluğun belirlenmesinden değer yaratacak teknolojinin devreye alınmasına kadar bütünsel ve uçtan uca irdelenmiştir. Çalışanların teknoloji ile işbirliği; dijital olgunluk modeli tasarımı, yönetişim yapılarının sosyo-teknik olarak kurgulanması, çalışanların karar alma süreçlerine dahil olması ve çalışan-teknoloji işbirliğinde ön plana çıkan robotik süreç otomasyonu çalışmalarının devreye alınması kapsamında ele alınmıştır. Dönüşüme bütünsel ve uçtan uca odaklanılması için öncelikle dijital dönüşüm yolculuğu ve bu yolculuğun kritik aşamaları tanımlanmış, her bir aşamanın model ve yöntemlerle desteklenmesi sağlanmıştır. İlk aşamada, sistematik literatür taramasına dayalı bütünsel dijital olgunluk modeli tasarlanmıştır. Dijital strateji, dijital değer, dijital süreçler, dijital teknoloji ve veri, dijital iş yaşamı ve dijital yönetişim adı altında altı ana ve yirmidört alt boyuttan oluşan bu model, organizasyonların sektör ve büyüklük bağımsız dijital dönüşümün gerektirdiği tüm kritik yetkinliklerinin tanımlanmasını sağlamıştır. İkinci aşamada, olgunluk modeline dayalı değerlendirme sonrasında etkili bir dönüşüm yol haritası oluşturmak üzere hem dijital olgunluk değerlendirme sonuçlarının nasıl puanlandırılabileceğine hem de hedeflerin nasıl belirlenebileceğine odaklanılmıştır. Bu kapsamda çalışanların sürece dahil edilmesiyle gerçekleştirilen değerlendirmelerde çok kriterli karar verme tekniklerinden AHP ve TOPSIS yöntemlerinden yararlanılmıştır. Üçüncü aşamada, çalışanların işlerinin botlara devredildiği robotik süreç otomasyonuna odaklanılmıştır ve bu konudaki yönetişimin sosyo-teknik açıdan tasarlanması sağlanmıştır. Daha sonra, bu teknolojinin etkili bir şekilde devreye alınması ve yönetilmesinde kritik olan çözüm sağlayıcı seçiminde ve süreçlerin önceliklendirilmesinde hem organizasyona hem de çalışana nasıl değer yaratılabileceği AHP ve TOPSIS yöntemlerinden yararlanılarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, collaboration of employees with technology, the design of a digital maturity model, the socio-technical design of governance structures, the inclusion of employees in decision-making processes, and the implementation of robotic process automation activities that come to the fore in employee-technology collaboration have been considered. For a holistic and end-to-end handling of the transformation, the digital transformation journey and its critical stages have been defined. In the first stage, a holistic digital maturity model based on a systematic literature review has been designed. This model consists of six main dimensions named digital strategy, digital value, digital processes, digital technology and data, digital work, and digital governance, and twenty-four sub-dimensions. It enables the definition of all critical competencies required by digital transformation regardless of the sector and size of the organizations. In the second stage, after the assessment based on the maturity model has been accomplished, the focus is shifted to how the digital maturity assessment results can be scored and how the targets could be determined to create an effective transformation roadmap. In this context, AHP and TOPSIS methods, which are multi-criteria decision-making techniques, are used in the assessments carried out with the participation of employees. In the third stage, the focus is on robotic process automation that has been designed socio-technically. Then, AHP and TOPSIS methods are used in the selection of a vendor and prioritization of processes, which are critical in the effective deployment and management of this technology.