Gıda atıklarından farklı bitkisel katkı maddeleri kullanarak yenilebilir film üretimi
Edible film production using different herbal additives from food waste
- Tez No: 816157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Petrol bazlı sentetik plastik malzemeler doğada biyolojik olarak parçalanamazlar. Plastik kullanımının sebep olduğu çevre problemlerinin azaltılmaya çalışılmasıyla beraber daha doğal ve biyolojik olarak parçalanabilir biyopolimerlerin kullanımı son yıllarda artış göstermektedir. Değişen tüketici alışkanlıkları da göz önüne alınarak yapılan çalışmalarla gıdaların raf ömrünün uzatılması, gıda bozulmasının en aza indirgenmesi ve gıda kalitesinin arttırılması amaçlanmaktadır. Protein, polisakkarit ve lipit bazlı biyopolimerler yenilebilir film ve kaplama üretiminde ambalaj malzemesi olarak kullanım bulmaktadır. Birbirleriyle harmanlanarak elde edilen yenilebilir kompozit filmler, alternatif bir ambalaj malzemesi, gıda koruyucu malzeme olarak kullanılabilir. Bu çalışmada gıda atıklarının değerlendirilerek alternatif bir ambalaj malzemesi ve gıda koruyucu malzeme üretilmesi amaçlanmıştır. Ceviz, mango ve portakal kabukları atık olarak değerlendirilmiştir. Gliserol ve sorbitolün, esansiyel yağ ve aloe vera katkısının film üzerindeki etkileri incelenmiştir. Gıda ambalaj malzemesi olarak gelecekte kullanım alanı bulabilmesi en olası malzemenin ceviz kabuğu kullanılarak hazırlanan filmler olduğu belirlenmiştir. Ceviz kabuğu, tarçın ve karanfil esansiyel yağı kullanılarak hazırlanan filmlerin S.aureus ve E.coli bakterilerine karşı iyi bir antibakteriyel özellik gösterdiği ölçülmüştür. Ceviz ve mango kabuğu ile hazırlanan filmlerin gıda koruyucu malzeme olarak kullanım alanı bulabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Petroleum-based synthetic plastic materials are not biodegradable in nature. With the efforts to reduce the environmental problems caused by the use of plastic, the use of more natural and biodegradable biopolymers has been increasing in recent years. It is aimed to extend the shelf life of foods, to minimize food spoilage and to increase food quality, with studies carried out by taking into account the changing consumer habits. Protein, polysaccharide and lipid-based biopolymers find use as packaging materials in the production of edible films and coatings. Edible composite films obtained by blending with each other can be used as an alternative packaging material, food preservative material. In this study, it is aimed to produce an alternative packaging material and food preservative material by evaluating food waste. Walnut, mango and orange peels are considered as waste. The effects of glycerol and sorbitol, essential oil and aloe vera additive on the film were investigated. It has been determined that the most likely material to be used in the future as a food packaging material is the films prepared using walnut shells. It was measured that the films prepared using walnut shell, cinnamon and clove essential oil showed good antibacterial properties against S.aureus and E.coli bacteria. It is foreseen that the films prepared with walnut and mango peels can find use as food preservatives.