Maksimum doluluk ve azaltılmış çevresel etki ile yolculuk paylaşım mobil uygulaması
Journey sharing mobile application with maximum occupancy and reduced environmental impact
  1. Tez No: 816165
  2. Yazar: RİFAİ KUÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Cihazların küçülmesiyle birlikte mobil uygulamalara olan talep artmıştır. Telefonlar, hayatımızın her alanında bir rehber görevi üstlenerek mesajlar, resimler, nöbetçi eczaneler, yol tarifi gibi birçok işlevi yerine getirmektedir. Bu doğrultuda yapılan bir çalışmada, aynı yöne giden sürücülerin araçlarında bulunan boş koltukları kiralamak için bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama, sürücülerin gidecekleri yeri, zamanı ve boş koltuk sayısını paylaşmalarını sağlayarak kullanıcılar tarafından görüntülenmelerini sağlamaktadır. Yolcular, başlangıç ve bitiş noktalarını belirterek aynı yöne giden araçlarla eşleşerek kendilerine en uygun araç sahibine talep gönderebilmektedir. Yolculuk sonunda, yolcuların araç ve sürücü hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak için sürücü değerlendirme anketi yapılması öngörülmüştür. Uygulama, React Native yazılım dili kullanılarak geliştirilmiştir, bu sayede tek bir kodla hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde çalıştırılabilmektedir. Harita ve konum servisleri için socket.io kullanılmıştır. Bu uygulama sayesinde aynı yöne giden araçların maksimum kapasiteyle dolması hedeflenerek, beş kişi beş araç yerine beş kişi tek araçla seyahat ederek trafiğin rahatlaması ve çevreye salınan zararlı gazların minimum seviyeye düşmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma, büyük şehirlerde trafik rahatlamasının yanı sıra, ulaşımın seyrek olduğu yerlerde aktif olarak kullanılarak ulaşıma destek olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the miniaturization of devices, there has been an increased demand for mobile applications. Phones have become our guide in every aspect of life, fulfilling various functions such as messaging, photo sharing, locating pharmacies, and providing directions. In line with this trend, a mobile application has been developed to facilitate the rental of vacant seats in cars of drivers heading in the same direction. The application allows drivers to share their destination, time, and available seats, which can be viewed by users. Passengers can specify their starting and ending points and request a ride from the most suitable car owner traveling in the same direction. At the end of the journey, a driver evaluation survey is conducted to enable passengers to form opinions about the vehicle and driver. The application has been developed using React Native programming language, allowing it to run on both Android and iOS operating systems with a single codebase. Socket.io is used for mapping and location services. The aim of the application is to maximize the occupancy of cars traveling in the same direction, reducing the number of vehicles on the road and minimizing harmful gas emissions. This initiative not only contributes to traffic relief in urban areas but also supports transportation in areas with sparse public transport options.