Ergoterapi öğrencilerinin duygusal zeka (EQ) ve duyusal işlemleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence (EQ) and sensory processing skills of occupational therapy students
  1. Tez No: 816166
  2. Yazar: BEYZA SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YAVUZ TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sucuoğlu, B. (2023). Ergoterapi Öğrencilerinin Duygusal Zekâ (EQ) ve Duyusal İşlemleme Becerileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi. Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü. İstanbul. Bu çalışma ergoterapi bölümü öğrencilerinin duygusal zekâ ve duyusal işlemleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan ergoterapi öğrencilerine beş adet ön bilgi sorusu, Adolesan Yetişkin Duyu Profili Anketi ve Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın büyük bir çoğunluğunu kadın katılımcılar oluşturmuştur. Çalışma sonuçlarına göre çalışmaya katılan ergoterapi öğrencilerinin DZDÖ alt boyutu olan öz motivasyon ve kendi duygularını yönetme becerilerinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. AYDP sonuçları incelendiğinde katılımcıların kayıt kategorisinde %42,5 oranında, duyusal arayış kategorisinde %23,9 oranında, duyusal hassasiyet kategorisinde %49,6 oranında ve duyusal kaçınma kategorisinde %45,1 oranında çoğu insandan farklı özellikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sucuoğlu, B. (2023). Investigation of the Relationship Between Emotional Intelligence (EQ) and Sensory Processing Skills of Occupational Therapy Students. Master's Thesis. Biruni University Graduate Education Institute. Istanbul. The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and sensory processing of occupational therapy students. Five prior knowledge questions, AASP Questionnaire and EQES were applied to occupational therapy students participating in the study. The majority of the study consisted of female participants. According to the results of the study, it was seen that the occupational therapy students participating in the study had a low level of self-motivation and emotional self-management skills, which are the EQES sub-dimensions. When the AASP results were examined, it was concluded that the participants were different from most people at a rate of 42.5% in the low registration category, 23.9% in the sensory seeking category, 49.6% in the sensory sensitivity category and 45.1% in the sensory avoidance category.